• rozwiń

Dopalacz dla europejskiej gospodarki coraz bliżej

Dopalacz dla europejskiej gospodarki coraz bliżej
Foto: sxc.hu Foto: Plan inwestycyjny szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera ma pomóc ożywić wzrost i zatrudnienie w UE

Komisje Parlamentu Europejskiego ds. Budżetu oraz ds. Gospodarczych i Monetarnych uzgodniły stanowisko w negocjowaniu z Radą UE tzw. planu Junckera. Rozmowy rozpoczynają się 23 kwietnia i mają się zakończyć do czerwca.

Plan inwestycyjny szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera ma pomóc ożywić wzrost i zatrudnienie w UE. W ciągu trzech lat na inwestycje zostanie wygenerowanych 315 mld euro.

Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFIS), aby przyciągnąć prywatnych inwestorów, będzie miał do dyspozycji 21 mld euro w formie gwarancji z unijnego budżetu i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Wpłaty tak, ale...

Poseł sprawozdawca Jose Manuel Fernandes poinformował, że PE chce ograniczyć skalę obciążenia finansowego programów Horyzont 2020 i "Łącząc Europę" na rzecz EFIS, nie obniżając sumy gwarancji na fundusz inwestycyjny. Ma temu służyć m.in. odprowadzanie nadwyżek wypracowanych przez EFIS z powrotem do tych programów.

Na gwarancje EFIS składa się m.in. 3,3 mld euro z funduszu "Łącząc Europę" przeznaczonego na rozbudowę europejskiej sieci transportowej, energetycznej i cyfrowej oraz 2,7 mld euro z programu finansowania badań naukowych i innowacji Horyzont 2020.

Parlament Europejski podkreśla, że gwarancje muszą być nieodwołalne i bezwarunkowe. Ponadto eurodeputowani chcą, by działania funduszu były poddane kontroli Parlamentu.

"Silny mandat"

W poniedziałkowym głosowaniu za udzieleniem mandatu negocjacyjnego opowiedziało się 71 posłów, 6 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu. - To nam daje silny mandat w negocjacjach - powiedział Udo Bullmann, drugi z posłów sprawozdawców. - Parlament Europejski jest współwłaścicielem i koproducentem tego projektu - dodał.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności Jyrki Katainen, komentując poniedziałkowe decyzje komisji Parlamentu Europejskiego, ocenił, że negocjacje w sprawie planu inwestycyjnego dla Europy "mogą teraz wejść w decydującą fazę".

- Rozmowy między prawodawcami powinny doprowadzić do porozumienia tak szybko, jak to możliwe, co pozwoli na przyjęcie go tego lata - powiedział Katainen, cytowany w poniedziałkowym komunikacie.

Zgodnie z komunikatem PE negocjacje Parlamentu z Radą UE rozpoczną się 23 kwietnia. Parlament chce głosować nad kompromisową propozycją w czerwcu, aby fundusz rozpoczął funkcjonowanie w połowie roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane