• rozwiń

Papież o godnej pracy i dla mężczyzn, i dla kobiet. Broni też imigrantów

Papież o godnej pracy i dla mężczyzn, i dla kobiet. Broni też imigrantów Odtwórz: Papież o godnej pracy i dla mężczyzn, i dla kobiet. Broni też imigrantów
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Franciszek przypomniał, że Turyn - historyczny ośrodek pracy z racji istnienia tu wielu fabryk - bardzo silnie odczuwa obecnie skutki kryzysu | Video: Papież o godnej pracy i dla mężczyzn, i dla kobiet. Broni też imigrantów

Papież Franciszek, który przybył w niedzielę z dwudniową wizytą do Turynu, podczas spotkania z ludźmi świata pracy mówił, że praca jest potrzebna nie tylko gospodarce, ale także godności człowieka. Papież modlił się następnie przed Całunem Turyńskim.

Franciszek przypomniał, że Turyn - historyczny ośrodek pracy z racji istnienia tu wielu fabryk - bardzo silnie odczuwa obecnie skutki kryzysu.

- Brakuje pracy, zwiększyły się nierówności ekonomiczne i społeczne, wiele osób zubożało, ma problemy z domem, ze zdrowiem, edukacją i innymi pierwszorzędnymi dobrami - mówił. - W kryzysie, który jest globalny i złożony - dodał papież - nie można tylko czekać na ożywienie.

Znaczenie "fundamentalne"

- Praca ma fundamentalne znaczenie, mówi o tym na samym początku włoska konstytucja i dlatego konieczne jest to, by całe społeczeństwo, ze wszystkimi jego częściami składowymi, współpracowało na rzecz tego, by była praca dla wszystkich, godna mężczyzny i kobiety - oświadczył papież w przemówieniu wygłoszonym na Piazzetta Reale.

W pierwszym rzędzie siedzieli przedstawiciele dyrekcji turyńskiego koncernu Fiat.

Podkreślił, że niektórzy, mimo kryzysu, "wzbogacają się nie troszcząc się o wielu, którzy biednieją i niekiedy głodują".

Franciszek wyraził solidarność zarówno z bezrobotnymi, zwłaszcza młodzieżą, jak i z przedsiębiorcami, przeżywającymi kłopoty. Powiedział też: - Nie dla mafijnych układów, oszustw, łapówek.

- Jesteśmy wezwani, by sprzeciwić się gospodarce, która odrzuca ludzi, kultowi pieniądza, niesprawiedliwości, która generuje przemoc - stwierdził.

Imigranci niewinni

Apelował, aby nie obarczać imigrantów winą za trudności. - Imigracja zwiększa konkurencję na rynku pracy - zauważył - ale nie można winić za to imigrantów, bo są oni ofiarami niesprawiedliwości, gospodarki, która odrzuca ludzi, a także wojen.

Papież wyraził opinię, że konieczna jest "reaktywacja solidarności między pokoleniami", by ożywić gospodarkę. - Trzeba stworzyć możliwości kredytowe nowym inicjatywom - apelował do banków.

Po spotkaniu z przedstawicielami świata pracy Franciszek pojechał do katedry, by zobaczyć wystawiony tam od 19 kwietnia Całun Turyński. Papież modlił się kilka minut w ciszy przed płótnem, w które - jak głosi tradycja - owinięte było ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu.

Oficjalnie Kościół nie wypowiada się na temat autentyczności Całunu.

Kolejny punkt papieskiej wizyty w Turynie to msza na największym placu w mieście, Piazza Vittorio Veneto z udziałem 50 tysięcy wiernych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
JackPlacki
Franciszku, mówisz dobrze, ale nikt z rządzących nic sobie z tego nie robi.
Największym zagrożeniem dla świata jest kapitalizm (USA).
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Loveme123
Błazenada i zakłamanie, proszę państwa, skarbce Watykanu są nieprzebrane, wystarczy je tylko lekko uchylić i można pół Afryki wyżywić.
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane