• rozwiń

Temat: Polski wegiel

"Antypolska" encyklika. Papież uderza w węgiel

"Antypolska" encyklika. Papież uderza w węgiel Odtwórz: "Antypolska" encyklika. Papież uderza w węgiel
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Papież Franciszek w encyklice zwraca uwagę, że przemysł energetyczny oparty na węglu niszczy środowisko | Video: "Antypolska" encyklika. Papież uderza w węgiel

O nowej encyklice papieża Franciszka nt. ekologii w Watykanie już mówi się "antypolska" - ustaliła "Rzeczpospolita". Polska jest w pierwszej "20" państw i w ścisłej czołówce krajów UE, które emitują najwięcej CO2. A ten uważany jest za głównego sprawcę ocieplenia klimatu, co przynosi coraz częstsze powodzie, susze i inne katastrofy.

Z papieskim dokumentem, który jest już tłumaczony, m.in. na polski, i zostanie zaprezentowany w czwartek, kłopot może mieć Polska.

Co w encyklice?

Jak dowiedziała się "Rz", papież sporo miejsca poświęca w nim bowiem kwestii wydobycia węgla kamiennego i związaną z tym degradacją środowiska. Zwraca uwagę, że kraje, których przemysł energetyczny oparty jest na węglu, niszczą środowisko przez emisję CO2 i apeluje o jej ograniczenie.

Dokument uznaje się za "antywęglowy" – pisze "Rz", której osoba znająca treść encykliki mówi: w Watykanie słyszy się też głosy, że jest "antypolska".

Nie przeciw górnikom

Polska jest w pierwszej "20" państw i w ścisłej czołówce krajów UE, które emitują najwięcej CO2 – przypomina gazeta.

- Encyklika na pewno nie jest wymierzona w ciężko pracujących górników – uważa franciszkanin Stanisław Jaromi, szef Ruchu Ekologicznego św. Franciszka. To będzie raczej próba zwrócenia uwagi rządzącym na problemy sektora: od lat mówi się o restrukturyzacji, wdrażaniu nowych technologii, które mają zmniejszyć emisję CO2, a w istocie niewiele się w tej sprawie dzieje – mówi.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane