• rozwiń
  • WIG20 2314.29 +0.48%
  • WIG30 2663.41 +0.54%
  • WIG 59734.71 +0.43%
  • sWIG80 11629.83 -0.08%
  • mWIG40 4056.30 +0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:45

Dostosuj

Czy zakonnice mogą używać Facebooka? Papież zabiera głos

Czy zakonnice mogą używać Facebooka? Papież zabiera głos
Foto: Shutterstock Foto: Papież zwrócił się do zakonnic kontemplacyjnych, by ostrożnie korzystały z mediów społecznościowych

Papież Franciszek w konstytucji apostolskiej zachęcił żeńskie zakony kontemplacyjne do ostrożności przy korzystaniu z najnowszych technologii i mediów społecznościowych.

Watykan ogłosił tekst konstytucji apostolskiej Franciszka „Vultum Dei quaerere” (Poszukiwanie oblicza Boga). Najnowsze media papież uznał w dokumencie za „przydatne narzędzia formacji i komunikowania”.

Media społecznościowe

Zwracając się do zakonnic kontemplacyjnych papież ostrzegł jednocześnie, że trzeba korzystać z nich tak, by nie prowadziły do odwrócenia uwagi czy „ucieczki” od życia klasztornego. Przypomniał, że życie kontemplacyjne polega na „ciszy, słuchaniu i stałości” , co stanowi „wyzwanie dla dzisiejszej mentalności”.Franciszek wyraził przekonanie, że należy ożywić klasztory, ale - jak dodał - nie ulegając pokusie stawiania na „liczby”. Podkreślił, że należy „absolutnie unikać” pospiesznego przyjmowania kandydatek z innych krajów tylko po to, by zapewnić "przetrwanie" klasztorów.

To, jak zauważają watykaniści, jedna z najważniejszych nowości papieskiego dokumentu i zarazem reakcja na praktykę stosowaną w wielu krajach, zwłaszcza na Zachodzie, gdzie klasztory przyjmują kobiety z najbiedniejszych państw świata.


Papież przyznał: “Nie będzie łatwo światu, przynajmniej tej jego wielkiej części, która podporządkowuje się logice władzy - ekonomicznej i konsumpcyjnej, zrozumieć wasze specjalne powołanie i waszą ukrytą misję, choć tak ogromnie jej potrzebuje”.

Konstytucja została ogłoszona w dniu, gdy po raz pierwszy na życzenie papieża Kościół katolicki obchodzi święto św. Marii Magdaleny. Franciszek chciał w ten sposób podkreślić rolę kobiety, która jako pierwsza przekazała światu wiadomość o zmartwychwstaniu Jezusa.

 

Przesłanie papieża na Światowe Dni Młodzieży:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Esquire
Najbardziej miałki papież odkąd sięgam pamięcią.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane