• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Papież do przedsiębiorców: młodzi są "więźniami" prekariatu i bezrobocia

Foto: EPA/GIORGIO ONORATI Foto: Papież podczas spotkania z przemsyłowcami apelował o sprzeciw wobec deptania praw pracowników

Papież Franciszek ocenił podczas spotkania z włoskimi przemysłowcami i przedsiębiorcami w sobotę, że dobro wspólne musi wyznaczać kierunek działalności produkcyjnej, aby wzrost gospodarki służył wszystkim. Apelował też o większą troskę o młodych ludzi, którzy - jak zauważył - są "więźniami" prekariatu i bezrobocia.

W czasie audiencji dla 7 tysięcy przedstawicieli konfederacji przemysłowców (Confindustria) w Watykanie, zorganizowanej w ramach obchodów Roku Miłosierdzia, papież apelował: "Niech wolność ekonomiczna nie przeważa nad konkretną wolnością człowieka i jego prawami".

Człowiek w centrum firmy

Franciszek podkreślił, że rynek musi szanować wymóg sprawiedliwości oraz godność człowieka. - Podążajcie zawsze ścieżką sprawiedliwości, która odrzuca drogi na skróty poprzez protekcję i znajomości oraz niebezpieczne odchylenia w postaci nieuczciwości i łatwych kompromisów - wezwał papież.

Wskazywał na potrzebę "kategorycznego sprzeciwu wobec deptania godności człowieka w imię potrzeb produkcji, egoizmu i żądzy zysku". - Niech w centrum każdego przedsiębiorstwa będzie człowiek; nie – abstrakcyjny, idealny, teoretyczny, lecz ten konkretny, ze swymi marzeniami, potrzebami, nadziejami i wysiłkiem - dodał.

Młodzi więźniowie prekariatu

Franciszek przypomniał następnie, że taka troska pociąga za sobą wiele innych ważnych decyzji: dawanie każdemu tego, co mu się należy, uwalnianie matek i ojców od niepokoju, że nie mogą zapewnić swym dzieciom ani przyszłości, ani nawet - jak powiedział – teraźniejszości, umiejętność kierowania, ale i słuchania.

- Jakże inne byłoby nasze życie, gdybyśmy naprawdę uczyli się dzień po dniu pracować, myśleć i budować razem - powiedział papież. Zachęcał przemysłowców do refleksji nad etyką przedsiębiorczości. Zaapelował też o większą troskę o młodych ludzi, którzy - jak zauważył - są "więźniami" prekariatu i bezrobocia.

Papież: kto wznosi mury, ten nie jest chrześcijaninem. Trump: ISIS zaatakuje Watykan

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane