• rozwiń

Temat: Szczyt klimatyczny

Papież apeluje o porzucenie węgla. Czy Polska posłucha?

Foto: PAP/EPA Foto: Papież apeluje o porzucenie węgla

Papież Franciszek powiedział w czwartek w Kenii, że katastrofalne skutki przyniosłoby to, gdyby na zbliżającej się konferencji klimatycznej w Paryżu górę wzięły prywatne interesy. Apelował o odejście od energii opartej na paliwach kopalnych, zwłaszcza węgla.

Podczas wizyty w kwaterze ONZ w stolicy Kenii, Nairobi, papież wygłosił przemówienie w siedzibie Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych, UNEP. Agenda ta zajmuje się kwestiami ochrony środowiska i monitorowaniem jego stanu na świecie.

Przed wizytą w tym miejscu papież zasadził drzewo.

Dbać o planetę

W swym wystąpieniu wyjaśnił, że ten jego symboliczny gest jest „zachętą do dalszej walki ze zjawiskami wycinania lasów i pustynnienia obszarów”. Przypomina to, dodał, o obowiązku troski o „płuca planety".

Franciszek przytoczył słowa ze swej ekologicznej encykliki “Laudato si’” o konieczności podejmowania przez wszystkie rządy działań na rzecz ochrony środowiska i rezerw naturalnych swoich krajów, „nie zaprzedając się fałszywym interesom lokalnym czy międzynarodowym" - dodał.

- Posadzenie drzewo skłania nas do tego, by dalej mieć ufność i nadzieję oraz przede wszystkim, by konkretnie zaangażować się, aby odmienić stan niesprawiedliwości i degradacji, z powodu których dzisiaj cierpimy - oświadczył papież.

Konferencja w Paryżu

Przypomniał, że za kilka dni w Paryżu rozpoczyna się międzynarodowa konferencja klimatyczna. - Byłoby smutne i - odważyłbym się powiedzieć - wręcz katastrofalne to, gdyby prywatne interesy wzięły górę nad dobrem wspólnym i doszłoby do manipulowania informacjami, by chronić takie projekty - dodał.

Franciszek powtórzył, że klimat jest wspólnym dobrem, należącym do wszystkich i dla wszystkich.

- Zmiany klimatyczne są problemem globalnym, z poważnymi następstwami ekologicznymi, społecznymi, ekonomicznymi, związanymi z podziałem dochodów i politycznymi oraz stanowią jedno z największych wyzwań dla ludzkości - przypomniał papież. Mówił, że odpowiedź na nie powinna obejmować perspektywę społeczną, uwzględniającą prawa podstawowe „osób najbardziej społecznie upośledzonych”.

Nowy system energetyczny

Zdaniem papież paryska konferencja, znana jako COP21, to ważny krok w procesie rozwoju nowego systemu energetycznego, który w minimalnym stopniu uzależniony będzie od paliw kopalnych i który będzie opierać się na zużyciu energii o niskiej lub zerowej zawartości węgla.

- Stoimy w obliczu wielkiego zadania politycznego i ekonomicznego, by ustawić na nowo i skorygować wady i wypaczenia aktualnego modelu rozwoju - ocenił Franciszek. W jego opinii porozumienie z Paryża może dać jasny sygnał w tym kierunku, ale pod warunkiem, że – jak dodał - uniknie się wszelkiej pokusy popadania w składanie „czczych deklaracji, uspokajających sumienie".

- Musimy zatroszczyć się o to, aby nasze instytucje były naprawdę skuteczne. Dlatego mam nadzieję, że COP21 przyniesie globalne i mające siłę zmiany porozumienie, oparte na zasadach solidarności, sprawiedliwości, równości i współudziału - wyznał papież. Musi ono, wyjaśnił, mieć trzy cele: redukcję skutków zmian klimatycznych, walkę z ubóstwem i poszanowanie godności człowieka.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (15)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mamtownosie
Przeczytalem Wasze wpisy i nie dziwie siem, ze glosowaliscie na PIS. Z Waszym poziomem umyslowym. Burza zbiera sie nad Waszymi glowami. ale sami sobie na to zasluzyliscie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
PL2016
Rozumiem intencję papieża - dbałość o środowisko, tylko że aby pójść za jego radą, to trzeba by cywilizacyjnie wrócić do jaskini. Trochę ta rada papieża oderwana od rzeczywistości.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
adamski36
Jest takie miasto w Polsce, gdzie diabeł mówi dobranoc nazywa się Grajewo. Zapraszam wszystkich, aby przyjechali i powąchali ten smród, który wydziela się z kominów szczególnie wieczorami, gdy ludzie palą w piecach węglem.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
henio1950
Jaro posłucha bo mu Rydzyk rozkaże.Co tam ratowanie kopalń,przecież Papierz mówi zamykać.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane