• rozwiń

Temat: Strefa euro

Grecja z pakietem reform oszczędnościowych. W rządzie wrze, przyszłość Ciprasa niepewna

Cipras: warunki, z którymi się mierzymy są surowe i ja się z nimi nie zgadzam Odtwórz: Cipras: warunki, z którymi się mierzymy są surowe i ja się z nimi nie zgadzam
Foto: PAP/EPA/ ORESTIS PANAGIOTOU | Video: tvn24 Foto: Parlament Grecji uchwalił dużą większością głosów ustawę o reformach oszczędnościowych. Wywołało to jednak rozłam w partii rządzącej a przyszłość rządu Ciprasa jest niepewna | Video: Cipras: warunki, z którymi się mierzymy są surowe i ja się z nimi nie zgadzam

Parlament Grecji uchwalił w nocy ze środy na czwartek dużą większością głosów ustawę o reformach oszczędnościowych, od których kredytodawcy uzależniają nowy program pomocowy. Wywołało to jednak rozłam w partii rządzącej a przyszłość rządu Ciprasa jest niepewna.

Ustawę uchwalono stosunkiem głosów 229:64, przy 6 wstrzymujących się, dzięki poparciu trzech proeuropejskich partii opozycyjnych. Wśród głosujących przeciwko reformom, lub wstrzymujących się od głosu, było 38 członków rządzącej lewicowej partii Syriza.

Rozłam w Syrizie

Głosowanie poprzedziła burzliwa debata, podczas której kilkudziesięciu deputowanych Syrizy zapowiedziało, że - mimo apelu premiera Aleksisa Ciprasa - nie poprze ustawy.

Wśród głosujących przeciwko reformom był m. in. były minister finansów Janis Warufakis, minister energetyki Panajotis Lafazanis i przewodnicząca (spiker) parlamentu Zoi Konstantopulu (wszyscy są członkami Syrizy). Byli oni przeciwni zwłaszcza podwyżce podatku VAT i reformie emerytur.

Ustawa wprowadza m.in. znaczne podwyżki podatków, drastyczne cięcia wydatków i reformę systemu emerytalnego. W ten sposób otwarto drogę do rozpoczęcia rozmów z kredytodawcami o trzecim programie pomocowym dla Grecji na łączą sumę ok. 86 mld euro.

Obserwatorzy podkreślają jednak, że równocześnie przyszłość lewicowego rządu Ciprasa została postawiona pod znakiem zapytania, wobec otwartego rozłamu w szeregach rządzącej Syrizy.

Narada eurogrupy

W czwartek ma odbyć się narada ministrów finansów eurogrupy, którzy omówią obecną sytuację. O greckim kryzysie będzie rozmawiał też szef resortu skarbu USA Jack Lew, najpierw w stolicy Niemiec z szefem resortu finansów tego kraju Wolfgangiem Schaeuble, a następnie we francuskiej stolicy z ministrem finansów Francji Michelem Sapinem.

Ocenia się, że negocjacje na temat nowego programu pomocowego mogą potrwać ok. 4 tygodni. Dlatego - jak podkreślają analitycy - ministrowie finansów eurogrupy będą musieli znaleźć jakiś sposób aby dostarczyć Atenom jakąś pomoc znacznie wcześniej. Jedną z możliwości jest propozycja Komisji Europejskiej udzielenia Grecji doraźnej pożyczki w wysokości 7 mld euro z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM) dostępnego dla wszystkich 28 państw członkowskich UE. Propozycji tej jednak sprzeciwia się Wielka Brytania.

Inni także zdecydują

Wczoraj także Francuzi głosowali nad pomocą dla Aten. Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, zatwierdziła większością głosów porozumienie w sprawie rozpoczęcia negocjacji na temat programu pomocy finansowej dla Grecji w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji.

Głosowania nad porozumieniem w sprawie Grecji odbędzie się także w kilku krajach strefy euro:

16 lipca debata w holenderskim parlamencie

16 lipca głosowanie w estońskim parlamencie

17 lipca głosowanie w niemieckim parlamencie

17 lipca głosowanie w austriackim parlamencie

17 lipca głosowanie w fińskim parlamencie

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
lisekg
Powinniśmy pomóc Grecji w takim stopniu w jakim oni umorzyli nasz dług w 1989 roku... przynajmniej my nie udawajmy Greków :-)
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Światowit
Przyglądajmy się nieszczęściu Greków ale śmiać się nie wolno.
Od jesieni podobno będzie rządził PiS to będziemy mieli to samo!
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
ZAK
Loading...
ZAK
To był jeden z najgłupszych ruchów tego kołchozu WE i Strefy Euro, to gwóźdź do trumny, może i dobrze bo UE i Strefa Euro jest już bankrutem.
  • 1
  • 4
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane