• rozwiń
  • WIG20 2317.17 +0.60%
  • WIG30 2667.09 +0.68%
  • WIG 59852.70 +0.63%
  • sWIG80 11656.13 +0.15%
  • mWIG40 4074.92 +0.95%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Budowano go 18 lat i kosztował fortunę. Kontrowersyjny budynek otwarty

Budowano go 18 lat i kosztował fortunę. Kontrowersyjny budynek otwarty
Foto: Bulls Foto: La Nuvola

W nowoczesnej rzymskiej dzielnicy Eur otwarty został uroczyście w sobotę nowy budynek, La Nuvola (Chmura), zaprojektowany przez znanego włoskiego architekta Massimiliano Fuksasa. Budowany był przez 18 lat - zdecydowanie za długo - mówiono podczas ceremonii.

Wielofunkcyjny gmach centrum kongresowego został oddany do użytku po serii opóźnień, zmian w jego projekcie i polemik na temat kosztów tej inwestycji, na którą wydano około 300 milionów euro z publicznych pieniędzy.

Zwróciła na to uwagę wygwizdana przez część widowni w czasie ceremonii burmistrz Wiecznego Miasta Virginia Raggi z populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd, która mówiła o "przesadnych kosztach". Dodała: - Nuvola może być postrzegana jako skok w przyszłość, ale nie można zapomnieć o błędach przeszłości i udawać, że nic się nie stało, choć minęło zbyt wiele lat.Burmistrz wytknęła opóźnienia i "niewyobrażalny wzrost kosztów". W imieniu swego ruchu oświadczyła, że nigdy nie pogodzi się z "marnotrawieniem publicznych pieniędzy". Wyrażając podziw dla budynku, który nazwała "imponującym", Raggi zaznaczyła: - Każdy może myśleć, co chce, ale liczby pozostają liczbami.

Nadzieje i pytania o sens

Premier Włoch Matteo Renzi wyraził opinię, że "Chmura" będzie miejscem narodzin "nowych nadziei na przyszłość kraju".

La Nuvola to przede wszystkim centrum kongresowe z 8 tysiącami miejsc. Jest też audytorium koncertowe, które mieści 2 tysiące widzów.

Kosztowny, nowoczesny gmach ma też przeciwników. Lewicowy dziennik "Il Fatto Quotidiano" zapytał na swych łamach: "Jaki sens w dobie kryzysu mają takie dzieła jak Nuvola?".


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
miszmasz24
Kosztuje? Zgoda. Wygląda? Rzecz gustu. Ale... czy naprawdę WSZYSTKO MUSI być "uporządkowane", "akuratne", w "przyzwoitej" cenie - i NUDNE?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane