• rozwiń

Jeden z ojców strefy euro ostrzega, że jej przyszłość jest zagrożona

Jeden z ojców strefy euro ostrzega, że jej przyszłość jest zagrożona
Foto: Shutterstock Foto: Otmar Issing ostrzega przed przyszłością w strefie euro

Kryzys w strefie euro, osłabienie pozycji finansowej Londynu i zbyt niskie stopy procentowe - to najważniejsze problemy, które dostrzega jeden z twórców wspólnej waluty. Jego zdaniem, choć europejska waluta działa sprawnie, krajom, gdzie ona funkcjonuje, grozi poważna recesja.

Otmar Issing, były główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego, ostrzega przed problemami finansowymi w strefie euro. Wskazuje, że osłabienie gospodarcze w Grecji, Portugalii czy we Włoszech ma wpływ na kondycję całej unii walutowej. Ostrzega również przed wpływem ujemnych stóp procentowych, które funkcjonują obecnie w kilku krajach członkowskich.

Zdaniem ekonomisty, zagrożona jest również niezależność banków centralnych.

- Waluta euro jest stabilna i działa o wiele lepiej niż oczekiwano. Ale chciałbym móc powiedzieć to samo o strefie euro - powiedział. Podkreślił, że kraje, które miały wpływ na recesję gospodarczą w Europie, borykały się już wcześniej z problemami finansowymi.

Stopy do podwyżki

Issing jest również coraz bardziej zaniepokojony wprowadzaniem przez banki centralne zerowych lub ujemnych stóp procentowych w celu stymulowania wzrostu. Zauważył, że może być to niekorzystne nie tylko dla sektora bankowego.

- Jeśli utrzyma się dłużej, to będzie mieć to dramatyczne konsekwencje dla firm ubezpieczeniowych i systemów emerytalnych - podkreślił.

Ponadto wskazał, że dalsze utrzymywanie niskich stóp zmniejsza szanse na poprawę kondycji finansowej strefy euro.

Niepewny Londyn

Zdaniem ekonomisty, po decyzji o Brexicie pozycja Londynu jako centrum finansowego Europy jest poważnie zagrożona. Uważa on, że stolica Wielkiej Brytanii nie będzie w stanie utrzymać tych samych korzyści i praw, pozostając poza Unią Europejską.

 

Tusk: strategią Rosji jest osłabianie Unii Europejskiej

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane