• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Oskarżenia o rasizm i dyskryminację w Tesli. Firma zaprzecza

Plusy i minusy aut elektrycznych Odtwórz: Plusy i minusy aut elektrycznych
Plusy i minusy aut elektrycznych "Źródło: tvn24bis.pl"

Byli pracownicy fabryk Tesli oskarżają firmę o rasizm i inne formy dyskryminacji. Koncern Elona Muska zaprzecza oskarżeniom. Sprawa przeciwko firmie oraz trzem agencjom rekrutacyjnym trafiła do sądu w Kalifornii.

Trójka byłych pracowników firmy Tesla twierdzi, że koncern nie zrobił nic, aby zapobiec złym praktykom mającym miejsce w fabryce w kalifornijskim Fremont, gdzie byli zatrudnieni.

Byli pracownicy pochodzenia afroamerykańskiego oskarżają Teslę o to, że w sposób ciągły byli poddawani dyskryminacji przybierającej postać rasistowskich wypowiedzi oraz wyśmiewających ich pochodzenie etniczne rysunków, które miały płynąć zarówno ze strony współpracowników, jak i przełożonych.

Pozew obejmuje wydarzenia z lat 2015-16.

Odpowiedź na zarzuty

Rzecznik firmy Elona Muska w pisemnym oświadczeniu stwierdził, że "do tej pory żadna z tych osób nie wniosła sprawy przeciwko Tesli".

Jeden z pokrzywdzonych pracowników informował, że sprawę dyskryminacji na tle rasowym zgłaszał przełożonym, co miało skończyć się dla niego pisemnym upomnieniem oraz ostatecznie zwolnieniem.

Tesla, komentując sprawę, stwierdziła również, że pracownicy, o których mowa, w firmie zatrudnieni byli jedynie przez krótki czas, a ich kontrakty były wynikiem współpracy z zewnętrznymi agencjami rekrutacyjnymi. Zdaniem koncernu Elona Muska "czas, w którym pojawił się pozew ma znaczenie i współgra z dokładnie zaplanowaną ofensywą medialną wymierzoną w firmę, która ma stworzyć odpowiednią narrację sprzeczną z faktami".

Dyskryminacja kobiet?

Obecnie Tesla wciąż uczestniczy w sprawie sądowej dotyczącej dyskryminacji kobiet. W ostatnim tygodniu natomiast koncern zwolnił wielu pracowników, według informacji medialnych - ze względu na słabą wydajność produkcyjną.

Jak oświadczyła firma, "żaden pracownik nigdy nie powinien czuć się źle traktowany w pracy dla Tesli, szczególnie z powodu pochodzenia, płci, wiary bądź jakichkolwiek innego. Pracuje u nas ponad 33 tysiące osób i ze względu na tę liczbę pracowników możemy czasem nie sprostać wykrywaniu wszystkich nadużyć, jakie mogą powstać. Staramy się robić jednak wszystko, co tylko możliwe".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane