• rozwiń

Afera Panama Papers. Organizacje pozarządowe chcą likwidacji firm fasadowych

Kluczowe fakty o Panama Papers Odtwórz: Kluczowe fakty o Panama Papers
Foto: EPA/KARL-JOSEF HILDENBRAND Foto: Z kancelarii Mossack Fonseca wyciekło około 11,5 miliona dokumentów | Video: Kluczowe fakty o Panama Papers

Po wycieku Panama Papers z kancelarii Mossack Fonseca wiele organizacji pozarządowych (NGO) zaapelowało w poniedziałek o zlikwidowanie fasadowych firm (shell companies) wykorzystywanych do prania pieniędzy i uników podatkowych.

Dokumenty, który wyciekły z panamskiej kancelarii, dowodzą, że pomaga ona swym klientom prać pieniądze, omijać sankcje i uchylać się od płacenia podatków. Mossack Fonseca należy do największych na świecie placówek oferujących klientom zakładanie i prowadzenie firm offshore znajdujących się w tzw. rajach podatkowych. Firma założyła dotąd ponad 200 tys. takich fasadowych spółek.

Trzeba natychmiast działać

Wspólnota międzynarodowa musi "działać w trybie natychmiastowym i przyjąć przepisy, które zabronią tworzenia takich anonimowych spółek" - zaapelowała Transparency International w komunikacie.

- Gdy widzimy system, który stworzono dla klientów z ponad 200 różnych krajów, nasze wnioski są oczywiste: unikanie płacenia podatków jest teraz problemem globalnym, który wpływa na wszystkie kraje i wymaga reakcji międzynarodowej - powiedziała przedstawicielka Oxfam France Manon Aubry.

Z kancelarii Mossack Fonseca wyciekło około 11,5 miliona dokumentów. Zostały one ujawnione w niedzielę między innymi dzięki Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ); sugerują, że 140 polityków i innych osobistości oficjalnych z całego świata, w tym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz rodziny bądź krąg przyjaciół 60 dalszych, ma powiązania z tajnymi firmami offshore, służące obchodzeniu przepisów podatkowych w ich krajach.

BBC pisze o związanym z "panamskimi papierami" podejrzeniu istnienia grupy z udziałem bliskich współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina, parającej się praniem pieniędzy na wielomiliardową skalę.

Według mediów z usług panamskiej kancelarii mieli korzystać: prezydent Chin Li Jinping, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, premier Islandii Sigmundur David, prezydent Pakistanu Nawaz Sharif, były prezydent Egiptu Hosni Mubarak, libijski przywódca Muammar Kadafi, prezydent Syrii Baszar el-Asad, nieżyjący już ojciec brytyjskiego premiera Davida Camerona i wielu innych polityków.

Czym są firmy fasadowe?

Media podkreślają, że choć posiadanie firm offshore samo w sobie nie jest nielegalne, często są to fasadowe firmy wykorzystywane do nielegalnych operacji.

BBC pisze w poniedziałek, że fasadowa firma "na zewnątrz sprawia wrażenie prawowitego biznesu". W rzeczywistości jest to jednak "tylko pusta skorupka", która jedynie zarządza włożonymi w nią pieniędzmi, ukrywając, kto jest właścicielem tych pieniędzy. Fasadowe firmy są też często nazywane "skrzynkami pocztowymi", ponieważ praktycznie są tylko adresami, na które wysyła się dokumenty.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane