• rozwiń

Orban ingeruje w kampanię o Brexicie. Wykupił reklamę w brytyjskiej prasie

Orban ingeruje w kampanię o Brexicie. Wykupił reklamę w brytyjskiej prasie Odtwórz: Orban ingeruje w kampanię o Brexicie. Wykupił reklamę w brytyjskiej prasie
Foto: TVN 24 | Video: tvn24 Foto: Victor Orban wykupił reklamę w "Daily Mail" | Video: Orban ingeruje w kampanię o Brexicie. Wykupił reklamę w brytyjskiej prasie

Węgierski premier Viktor Orban zabrał w poniedziałek głos w dyskusji przed referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Wykupił reklamę w dzienniku "Daily Mail" i zaapelował o głosowanie za pozostaniem we Wspólnocie.

Zamieszczona w "Daily Mail" całostronicowa reklama przedstawia węgierską flagę z krótką informacją: "Decyzja należy do Was, ale chciałbym, żebyście wiedzieli, że Węgry są dumne współpracując z Wami jako członkiem Unii Europejskiej". Pod grafiką widnieje podpis premiera Orbana.

To pierwszy przypadek, w którym szef rządu innego państwa członkowskiego UE zdecydował się

wykupić powierzchnię reklamową, aby bezpośrednio zaapelować do brytyjskich wyborców o głosowanie za pozostaniem we Wspólnocie podczas czwartkowego referendum w tej sprawie.

Większość europejskich liderów, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel, opowiedziało się w ciągu ostatnich tygodni przeciwko Brexitowi podczas wystąpień publicznych i na konferencjach prasowych, ale żaden nie zdecydował się na bezpośrednią ingerencję w przebieg kampanii, jak uczynił to Orban.

Według cennika koszt całostronicowej reklamy w "Daily Mail" to około 32 tys. funtów, czyli ok. 180 tys. złotych.

Polacy w Wielkiej Brytanii obawiają się Brexitu:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane