• rozwiń

Zbliża się koniec opłat roamingowych. Ale będzie kilka ograniczeń

Zbliża się koniec opłat roamingowych. Ale będzie kilka ograniczeń
Foto: Shutterstock Foto: Opłaty za roaming mają zostać zniesione w UE w połowie czerwca 2017 r.

Opłaty roamingowe na unijnym rynku miałyby zostać zniesione w czerwcu 2017 roku - zaproponowała Komisja Europejska. Z poprzedniej propozycji szybko się wycofała po ostrej krytyce operatorów. Teraz zaproponowała rozwiązania korzystne dla klientów sieci telekomunikacyjnych, ale także możliwość stosowania dodatkowych taryf przez telekomy.

Komisja Europejska poinformowała o nowej wersji zasad roamingu, które mają obowiązywać na unijnym rynku od 15 czerwca 2017 r. Według propozycji opłaty roamingowe zostaną zniesione, klienci będą płacili korzystać ze swojej krajowej taryfy za granicą.

-  Obecna propozycja przepisów zapewnia, że możemy zakończyć opłaty roamingowe z dniem 15 czerwca 2017 roku dla wszystkich, którzy okresowo podróżują w UE, a jednocześnie daje operatorom narzędzia, aby zapobiec nadużyciu zasad - powiedział komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Günther H. Oettinger.

Według propozycji KE, nie będzie  limitu czasowego ani limitu danych. Obywatele będą mogli swobodnie używać kart SIM ze swojego kraju, a także w kraju, z którym mają "stałe powiązania"., np. dojeżdżają do pracy.

Propozycja zawiera też nowe zasady doliczania opłat, gdy klient będzie nadużywał roamingu.

Opłaty za roaming

Komisja zaproponowała "solidny mechanizm ratunkowy" dla operatorów, by mogli chronić się przed nadużyciami klientów. Chodzi o używanie karty SIM z kraju niskich cen usług w kraju, gdzie ceny usług są wysokie.

Gdy operator wykryje szkodliwe dla niego zachowania będzie mógł naliczać dodatkowe opłaty.

Opata nie będzie jednak mogła być wyższa niż 0,04 euro za 1 min rozmowy, za SMS – 0,01euro, a za 1 MB mobilnej transmisji – nie więcej niż 0,085 euro.

Szkodliwe zachowania, za które będą mogły zostać naliczone dodatkowe opłaty, to np. niski udział ruchu krajowego w porównaniu z ruchem roamingowym, długi czas aktywności karty SIM i jej częste używanie w zagranicznych sieciach, używanie przez klienta kilku kart SIM podczas korzystania z roamingu. Za nadużycie uznawane będzie kupowanie kart SIM operatora i odsprzedawanie ich zagranicą.

Z poprzedniej propozycji, która zakładała zniesienie opłat roamingowych dla każdego na 90 dni w roku i przez 30 kolejnych dni, KE szybko się wycofała.  Ostateczne propozycje mają być opracowane do połowy grudnia tego roku.

 

Nadchodzi koniec roamingu:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jacsosna
Chyba już najwyższy czas aby do Unii Europejskiej weszły amerykańskie telecomy. wtedy ceny spadna na łeb na szyje a wzrośnie poziom usług
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
gemsi
nie spadnie, bo amerkańskei telekomy są daleko w tyle za europejskimi jesli chodzi o pakiet dostepnych uslug i ceny
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Czyli operatorzy zadecydowali jak UE będzie wyglądać a z Pisowskiej demokracji się śmieją. Co za żenada.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Zapytowywacz
Skończy się jak zawsze - na dojeniu "Kowalskich". Kuwa kuwie łba nie urwie, więc uważam, że z bardzo dobrych pomysłów pozostaną słabe strzępy. Zapłacą i tak zwykli ludzie. Więcej niż mniej.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane