• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Brexitu się nie boją. Pracownicy ciągną do Wielkiej Brytanii

Rekordowa liczba pracowników z Unii w Wielkiej Brytanii Odtwórz: Rekordowa liczba pracowników z Unii w Wielkiej Brytanii
Rekordowa liczba pracowników z Unii w Wielkiej Brytanii "Źródło: TVN24 BiS"

Tak dużo pracowników z Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii jeszcze nie było. Z najnowszych danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS wynika, że mimo nadchodzącego brexitu obywatele krajów unijnych chętnie przyjeżdżają pracować w Londynie i innych miastach na Wyspach.

Dane opublikowane w środę pokazały, że w okresie od kwietnia do czerwca tego roku w Wielkiej Brytanii zatrudnionych było około 2,37 mln pracowników z Unii Europejskiej. To najwyższy poziom w ostatnich 20 latach.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy liczba pracowników z UE w Wielkiej Brytanii wzrosła o 126 tysięcy.

Za rekordowy wynik odpowiadają częściowo pracownicy z Bułgarii i Rumunii. Liczba zatrudnionych z obu tych krajów wzrosła w ciągu roku o jedną czwartą do 337 tysięcy.

Z drugiej strony, spadła liczba pracowników z ośmiu krajów Europy Wschodniej, do których zalicza się: Polskę, Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Słowację i Słowenię. Ich liczba zmalała na przestrzeni roku o 11 tys. z ponad miliona w drugim kwartale 2016 roku do 997 tysięcy obecnie.

Negocjacje brexitu

Swoboda przepływu osób to jedna z najważniejszych kwestii w trakcie negocjacji brexitu. Do tej pory Wielka Brytania liczyła, że na szczycie UE w październiku 27 państw członkowskich ogłosi, że dokonano wystarczającego postępu w trzech sprawach: praw obywateli brytyjskich i unijnych po brexicie, rozliczeń finansowych oraz przyszłości granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Strona unijna od dawna jednak sygnalizowała, że nie widzi wystarczającego postępu w tej pierwszej fazie rozmów. Z tego powodu negocjacje mogą zostać przesunięte na kolejne miesiące.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej w marcu br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane