• rozwiń
  • WIG20 2219.58 -0.46%
  • WIG30 2521.65 -0.39%
  • WIG 58645.83 -0.35%
  • sWIG80 11613.80 +0.08%
  • mWIG40 3791.46 -0.17%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:33

Dostosuj

Exodus niemieckich firm po wprowadzeniu sankcji. "Najważniejsi" pozostali

Poroszenko: jedną z sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2 Odtwórz: Poroszenko: jedną z sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2
Poroszenko: jedną z sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2 "Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS"

Z rosyjskiego rynku wycofało się w ciągu ostatnich pięciu lat - od wprowadzenia sankcji - około 1,3 tysiąca firm z kapitałem niemieckim, a około 4,7 tysiąca nadal działa w Rosji. Taką statystykę podał prezes Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej Wolfgang Buechele.

Buechele udzielił wywiadu agencji Interfax; jego wypowiedzi przekazały w środę inne media rosyjskie.

- Pięć lat temu działalność na rynku rosyjskim prowadziło około 6 tysięcy firm. Do roku 2018 ich liczba zmniejszyła się do 4,7 tysiąca - powiedział szef Komisji Wschodniej.

"Najważniejsi pozostali"

Buechele podkreślił, że "najważniejsi, decydujący gracze" pozostali w Rosji. Nie wykluczył, że dojdzie do dalszych przypadków wycofania się z rynku, ale podkreślił, że on osobiście nie oczekuje, by uczyniła to znacząca liczba przedsiębiorstw.

Jak przekonywał Buechele, biznes niemiecki jest zainteresowany dalszą obecnością w Rosji i ta intencja utrzymuje się również po wprowadzeniu przez Unię Europejską sankcji wobec Moskwy.

- Jednak kryzys na Ukrainie, niestety, nie jest rozwiązany do tej pory, a relacje między Rosją i UE pogarszają się z wielu powodów - zauważył.

Komisja Wschodnia Gospodarki Niemieckiej jest wpływowym lobby firm handlujących z Rosją i innymi krajami Europy Wschodniej. Istnieje od 1952 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane