• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Portugalia

Strajk budżetówki w Portugalii. Chcą podwyżek, a nie zwolnień

Strajk budżetówki w Portugalii. Chcą podwyżek, a nie zwolnień
Foto: wikimedia.org/(CC BY-SA 2.5)/ Luca Galuzzi (Lucag) Foto: Portugalczycy protestują przeciwko obniżkom płac w sektorze publicznym. Na zdjęciu stolica kraju Lizbona

Od 80 do niemal 100 procent pracowników służb i organów samorządowych, szkół publicznych wszelkiego typu oraz szpitali przystąpiło do strajku proklamowanego w piątek przez portugalski Wspólny Front Związków Zawodowych Administracji Publicznej (FCSAP).

Portugalczycy protestują przeciwko obniżkom płac w sektorze publicznym, wydłużeniu godzin pracy z 35 do 40 tygodniowo, zamrożeniu awansów i odmowie podejmowania negocjacji, z jaką spotykają się ze strony administracji rządowej.

Czego chcą?

"Zamknięta z powodu strajku" - taki transparent pojawił się na fasadach niezliczonych szkół publicznych.

"Żądamy 35-godzinnego tygodnia pracy dla wszystkich, podwyżek, a nie zwolnień" - takie hasła wywieszono na szpitalach i przychodniach lekarskich, które z powodu strajku przyjmują pacjentów tylko w nagłych przypadkach.

Od początku zaakceptowanego przez rządzących od 2011 roku w Portugalii konserwatystów programu oszczędnościowego zlikwidowano w sektorze publicznym 71 000 stanowisk pracy, co stanowi ponad 10 proc.

Protest

Przedłużeniu godzin pracy w sektorze publicznym Portugalii z 35 do 40 godzin tygodniowo towarzyszyła 18-procentowa obniżka płac.

Koordynująca działania strajkowe z ramienia FCSAP, Ana Avoila, oświadczyła w piątek na konferencji prasowej, że masowy udział w strajku jest "świadectwem siły i niezadowolenia pracowników" z polityki rządu.

Masowe strajki, zwłaszcza w sektorze publicznym, nasilają się od 2011 roku wskutek dość dokładnego wypełniania przez rząd zaleceń oszczędnościowych wynikających z porozumienia pomocowego zawartego z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane