• rozwiń

Temat: Włochy

Diesle na cenzurowanym. Ograniczenia dla 13 milionów aut

Ruszyły kontrole czystości spalin Odtwórz: Ruszyły kontrole czystości spalin
Ruszyły kontrole czystości spalin "Źródło: TVN24BiS /"

Trzynaście milionów starszych samochodów we Włoszech jest lub ma być wkrótce objętych ograniczeniami w ruchu. To rezultat przepisów wprowadzanych w regionach i miastach w ramach polityki ochrony środowiska i walki ze smogiem. W przyszłym roku kolej na Rzym.

Zakazy ruchu dotyczą i dotyczyć będą aut z silnikami, które nie spełniają norm Euro 4. Przede wszystkim chodzi o pojazdy z silnikami Diesla. W wyniku wprowadzanych sukcesywnie rozporządzeń, blokadami w różnych porach i dniach objęta będzie jedna trzecia wszystkich pojazdów we Włoszech - zauważyła prasa. Kara za złamanie zakazu ruchu to najczęściej 80 euro.

Kolejne zakazy

W analizach zwraca się uwagę na zaniepokojenie właścicieli starszych samochodów oraz sięgający 15 procent spadek sprzedaży pojazdów z silnikami wysokoprężnymi.

Surowe przepisy wprowadzono w ponad 200 miejscowościach w położonej na północy Włoch Lombardii, która zmaga się ze szczególnie dotkliwym i stale rosnącym smogiem. W poniedziałek wszedł tam w życie zakaz ruchu samochodów z silnikami Diesla o normie Euro 3 i niższej przez 12 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku.

Przepisy dotyczą kilkuset tysięcy aut. Wyjątek uczyniono dla tych samochodów, którymi podróżują co najmniej trzy osoby. W Mediolanie zakaz diesli z normą do Euro 3 włącznie, przewidujący kary finansowe wchodzi w życie 21 stycznia przyszłego roku.

Do podobnych ograniczeń przygotowują się władze Turynu.

W Emilii-Romanii zakaz ruchu najbardziej zatruwających środowisko aut obowiązuje od rana do wieczora w dni powszednie w 30 gminach.

We wtorek także władze Rzymu ogłosiły, że przygotowują rozporządzenie, którego należy oczekiwać wkrótce. Jak wyjaśnił departament do spraw ruchu ulicznego w zarządzie miasta, zakaz diesli napędzanych paliwem Euro 3 na dużym obszarze stolicy wejdzie w życie w przyszłym roku, ale nie wiadomo jeszcze, w jakim miesiącu.

Wszystko zależy od tego, kiedy rozpocznie się realizacja projektów wsparcia komunikacji miejskiej. W Wiecznym Mieście ograniczenia dotyczyć będą właścicieli około 300 tysięcy aut wyprodukowanych przed 2006 rokiem - poinformował dziennik "Il Messaggero".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
piotrek345
Podobno jesteśmy motoryzacyjnym śmietnikiem Europy a tu proszę we Włoszech tyle starych gratów z normami spalin od Euro 0 do Euro 3.To chyba lata świetności Mercedesa 124.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
aneta7bcc
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane