• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Kampania na Wyspach, strzelanina w USA i gorąca linia NATO-Rosja. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Kampania na Wyspach, strzelanina w USA i gorąca linia NATO-Rosja. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat
Foto: Wikipedia Foto: David Cameron i Władimir Putin w maju 2013 r.

Już w najbliższy czwartek wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, tymczasem kampanię na finiszu przysłoniły narodziny Royal Baby. Nadal gorąco za Oceanem, tym razem po strzelaninie w Teksasie. Wspomnimy także o gorącej linii komunikacyjnej NATO-Rosja - oglądaj TVN24 Biznes i Świat.

Narodziny księżniczki przesłoniły w mediach kampanię wyborczą przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii, które odbędą się już w najbliższy czwartek.

Finisz kampanii na Wyspach

Urodzona w sobotę córeczka Kate, księżnej Cambridge i księcia Williama swą pierwszą noc spędziła z rodzicami i bratem w pałacu Kensington w Londynie. Tymczasem, Brytyjczycy zadają sobie pytanie, jakie będzie nosić imię. Jak wskazują eksperci, może mieć to duży wpływ na ostateczne decyzje podejmowane w dniu wyborczym.

Jak wynika z najnowszego sondażu przygotowanego dla tygodnika "Observer", Partia Konserwatywna brytyjskiego premiera Davida Camerona (35 proc.) wyprzedza o punkt procentowy opozycyjną Partię Pracy.

Gościem "Otwarcia dnia" o godz. 11:30 będzie Michał Dembinski z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

Ponadto, o godz. 13:40 gościem TVN24 Biznes i Świat będzie dr Wioletta Wilk-Reguła z Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych w Łodzi oraz dr Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego UW.

Strzelanina w USA

Przed budynkiem wystawowym w miejscowości Garland, w stanie Teksas, w którym zorganizowano konkursową wystawę karykatur proroka Mahometa doszło w niedzielę do strzelaniny, w rezultacie której 2 osoby zginęły. Wystawę zamknięto a publiczność ewakuowano - poinformowały lokalne media.

Według stacji telewizyjnej WFAA-TV, dwaj mężczyźni otworzyli ogień z samochodu, którym podjechali pod budynek wystawowy Curtis Culwell Center, w którym odbywał się konkurs. Zginęli oni podczas strzelaniny z policją; jeden z policjantów został ranny. Publiczność, która brała udział w imprezie, ewakuowano do sąsiedniego pomieszczenia a następnie wywieziono autobusami w bezpieczne miejsce.

Gorąca linia NATO-Rosja

NATO zainstalowało bezpośrednią linię komunikacyjną z dowództwem armii rosyjskiej - podał w niedzielę dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS). Inicjatywa wyszła od Niemiec zaniepokojonych lotami rosyjskich bombowców.

- NATO i rosyjskie władze wojskowe dysponują łączami komunikacyjnymi. Zarówno naczelny dowódca (połączonych sił zbrojnych NATO w Europie) jak i przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO mają pozwolenie na kontaktowanie się z rosyjskimi kolegami - poinformował Sojusz odpowiadając na zapytanie "FAS". Kanały komunikacyjne są cały czas otwarte i są regularnie testowane - podało NATO.

Gościem "Otwarcia dnia" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 10:15 będzie Jerzy Maria Nowak, były Ambasador Polski przy NATO.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane