• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Fundusze powiązane z praworządnością. Unijny komisarz jasno stawia sprawę

Oettinger: KE zaczęła przygotowywać regulacje prawne dotyczące uzależnienia środków z UE od stanu praworządności Odtwórz: Oettinger: KE zaczęła przygotowywać regulacje prawne dotyczące uzależnienia środków z UE od stanu praworządności
Oettinger: KE zaczęła przygotowywać regulacje prawne dotyczące uzależnienia środków z UE od stanu praworządności "Źródło: TVN24 BiS"

Unijny komisarz do spraw budżetu Guenther Oettinger zapowiedział, że w przyszłym wieloletnim budżecie Wspólnoty fundusze będą powiązane z praworządnością. Komisja Europejska sugeruje, że takie rozwiązanie znajdzie się w aktach wykonawczych, do których przyjęcia nie trzeba jednomyślności.

Debata na ten temat trwa od miesięcy. W lutym Komisja Europejska przedstawiła różne warianty nowego, długoterminowego budżetu Unii Europejskiej. W przyjętym wówczas dokumencie Komisja rozważa możliwość większego uzależnienia finansowania z UE od poszanowania podstawowych wartości Unii.

Jasne postawienie sprawy

Teraz jasno stawia sprawę Guenther Oettinger, unijny komisarz ds. budżetu. "Chcemy zaproponować, by w przyszłych ramach finansowych przestrzeganie zasad praworządności zostało uznane za warunek" - powiedział w niedzielę cytowany przez niemiecki "Tagesspiegel".

Ze stanowiska przedstawionego w poniedziałek przez rzecznika KE Margaritisa Schinasa wynika, że rozwiązanie takie może się znaleźć nie w samej propozycji wieloletnich ram finansowych, lecz w rozporządzeniach wykonawczych do nich. To istotna różnica, bo o ile wieloletni budżet jest przyjmowany przez szefów państw i rządów jednomyślnie, o tyle rozporządzenia wykonawcze - już zwykłą większością - w Radzie UE.

- Formalny projekt ze strony Komisji Europejskiej w sprawie następnych wieloletnich ram finansowych zostanie przedstawiony 2 maja. Potem będziemy mieli serię propozycji KE w sprawie instrumentów legislacyjnych koniecznych do wdrożenia do projektu, jaki zaprezentujemy - powiedział na konferencji prasowej Schinas, pytany przez PAP o wypowiedź Oettingera.

Jak zaznaczył, w tej chwili nie ma jeszcze oficjalnej propozycji, ale nie jest tajemnicą, że w sprawie toczy się debata. - Odbyliśmy dwie debaty orientacyjne w kolegium komisarzy, aby naświetlić różne kwestie związane z tą bardzo ważną sprawą dla Komisji - oświadczył rzecznik.

Sprzeciw Polski

Polska od dawna przeciwstawia się powiązaniu funduszy unijnych z praworządnością. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oceniał jeszcze w lutym, że podstawy prawne takiego rozwiązania są wątłe, a szef MSZ Jacek Czaputowicz na ostatnim spotkaniu z komisarz ds. sprawiedliwości Verą Jourovą w lutym podkreślał sprzeciw Polski wobec powiązania dostępu do środków unijnych z funkcjonowaniem niezawisłych sądów.

- Polska się nie zgadza z wprowadzeniem tego mechanizmu. Uważamy, że te kwestie są rozdzielne - oświadczył Czaputowicz. 

To właśnie Vera Jourova ma przygotować obiektywne kryteria w tej sprawie tak, by warunkowość nie była odbierana jako atak na któryś z krajów unijnych. - Pracuję nad znalezieniem zbalansowanego rozwiązania opartego na solidnej podstawie prawnej i jasnym mechanizmie uruchamiania. Nie będzie to skierowane przeciwko któremukolwiek z państw członkowskich - tłumaczyła Jourova.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
sceptyk1944
Polska od dawna przeciwstawia się powiązaniu funduszy unijnych z praworządnością.

Dlaczego? Przecież podobno nie ma problemów z praworządnoścą. Gdy ci
niepraworządni nie dostaną nic, to dla Polski więcej zostanie...
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dgen
Proszę pana Oettingera o wskazanie jakiegokolwiek dokumentu unijnego w którym jest zdefiniowana unijna "paworządność".
Jesli takiego dokumentu jednak nie ma - to proszę o wskazanie, kto - jakie gremium - będzie orzekało, co jest praworządne a co nie.
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane