• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

OECD chce zaostrzenia reguł finansowania partii. Bo polityka nie jest na sprzedaż

OECD chce zaostrzenia reguł finansowania partii. Bo polityka nie jest na sprzedaż
Foto: Shutterstock Foto: OECD postuluje zaostrzenie reguł finansowania partii

Wiele państw wysoko rozwiniętych nie egzekwuje w pełni reguł finansowania partii politycznych lub tworzy w tej dziedzinie luki prawne, które mogą wykorzystywać potężne prywatne grupy interesów - głosi opublikowany w czwartek raport OECD.

- Tworzenie polityki nie powinno być na sprzedaż dla tego, kto zaoferuje najwięcej - powiedział sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Angel Gurria prezentując w jej siedzibie w Paryżu dokument zatytułowany "Finansowanie demokracji: fundusze dla partii politycznych i kampanii wyborczych oraz ryzyko politycznego przechwycenia".

Odtworzyć publiczne zaufanie

Z zawartej w nim analizy finansowania partii politycznych w 34 państwach członkowskich OECD wynika, że prywatni darczyńcy ustawicznie wykorzystują pożyczki, składki członkowskie i wpłaty od stron trzecich do obchodzenia limitów wydatków lub maskowania dotacji. Zaostrzenie reguł i bardziej zdecydowane stosowanie sankcji pomogłoby w odtworzeniu publicznego zaufania w czasie, gdy wyborcy w państwach wysoko rozwiniętych okazują rozczarowanie partiami politycznymi i obawiają się, że procesy demokratyczne mogą zostać przechwycone przez prywatne grupy interesów - podkreśla raport.

Reguły polityki naginane

- Gdy na politykę mają wpływ bogaci donatorzy, jej reguły są naginane na korzyść nielicznych i przeciwko interesom wielu. Utrzymanie rygorystycznych standardów w finansach politycznych jest kluczowym elementem naszej walki o zmniejszenie nierówności i przywrócenie zaufania do demokracji - zaznaczył Gurria.

Według raportu w 17 z 34 państw OECD anonimowe dotacje dla partii politycznych są zakazane całkowicie, w 13 obowiązuje ich zakaz powyżej określonej wysokości, a w czterech są dozwolone. Tylko w 16 państwach wprowadzono górne limity wydatków na kampanie wyborcze zarówno w odniesieniu do partii, jak i poszczególnych kandydatów. "Ponadto brak niezależności lub prawnej egzekutywy u niektórych instytucji nadzorczych umożliwia znaczącym darczyńcom uzyskiwanie takich korzyści jak ulgi podatkowe, dotacje państwowe, preferencyjny dostęp do publicznych kredytów i zamówień publicznych" - czytamy w dokumencie OECD.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane