• rozwiń
  • WIG20 2345.84 -0.02%
  • WIG30 2699.53 -0.03%
  • WIG 60683.38 -0.04%
  • sWIG80 11941.28 -0.29%
  • mWIG40 4275.40 -0.12%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Minister: parlament nie może przejmować kontroli nad brexitem

Pytania o brexit Odtwórz: Pytania o brexit
Pytania o brexit "Źródło: tvn24"

Brytyjski parlament nie ma prawa przejmować kontroli nad brexitem - oświadczył minister handlu Liam Fox. Według doniesień prasy ponadpartyjna grupa posłów próbuje doprowadzić do wydłużenia brexitu i uniknięcia wyjścia kraju z Unii Europejskiej bez umowy.

- Parlament nie ma prawa przejmować procesu brexitu, bo wobec obywateli tego kraju zobowiązał się do przestrzegania zawartej z nimi umowy i podjętej przez nich decyzji (w sprawie opuszczenia UE - red.) - oświadczył Fox w programie BBC.

Tymczasem - jak dodał - "część (posłów), którzy zawsze całkowicie sprzeciwiali się wynikowi referendum (o brexicie), próbuje przejąć brexit i w rezultacie ukraść obywatelom wynik (tamtego plebiscytu)".

Przeciąganie liny

Według brytyjskich mediów grupa posłów różnych ugrupowań, pod wodzą laburzystki Yvette Cooper i torysa Nicka Bolesa, zamierza złożyć wniosek o wydłużenie negocjacji ze stroną unijną, jeśli Izba Gmin odrzuci nową propozycję premier Theresy May w sprawie brexitu.

W ten sposób - podkreśla prasa - chcą oni uniknąć scenariusza, w którym rząd brytyjski nie zdoła osiągnąć porozumienia zadowalającego zarówno parlament, jak i UE, przez co kraj zmuszony jest opuścić Wspólnotę 29 marca, tj. w terminie wyznaczonym na podstawie art. 50 traktatu o UE.

Z kolei według "Timesa" poseł Partii Konserwatywnej Dominic Greve w oddzielnym wniosku będzie domagał się tymczasowego zawieszenia art. 50. Z relacji gazety nie wynika, w jaki sposób miałoby się to odbyć.

- Każda próba pozbawienia rządu jego uprawnień w kwestii spełnienia prawnych wymagań dla uporządkowanego wyjścia (z UE) jest wysoce niepokojąca - uważa cytowany przez BBC anonimowy przedstawiciel rządu.

Źródło w rządzie, cytowane przez agencję Reutera, podało, że premier May zamierza omówić z ministrami sprawę brexitu podczas telekonferencji w niedzielę.

Dwa wyjścia

Rzecznik opozycyjnej Partii Pracy ds. brexitu Keir Starmer powiedział w niedzielę w rozmowie z BBC, że jedyne dwa wyjścia, jakie ma Wielka Brytania w obecnej sytuacji, to zorganizowanie drugiego referendum w sprawie brexitu lub zdecydowanie się na ścisłe relacje gospodarcze z UE.

W imieniu swojego ugrupowania zadeklarował też otwartość na wydłużenie procesu wyjścia z UE, jeśli miałoby to pomóc krajowi uniknąć brexitu bez umowy.

We wtorek Izba Gmin zagłosowała zdecydowaną większością przeciwko proponowanemu przez rząd projektowi umowy ws. brexitu.

Dzień później gabinet May przetrwał głosowanie nad wotum nieufności. W poniedziałek premier ma w parlamencie wyjaśnić, jakie zamierza podjąć dalsze działania w tej sprawie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane