• rozwiń

Odkrywamy karty nowego Windowsa 10. Sprawdź, co się zmieni

Odkrywamy karty nowego Windowsa 10. Sprawdź, co się zmieni
Foto: Microsoft Press Room Foto: System Windows 10 w swoim wyglądzie ma bardziej przypominać klasycznego "Windowsa" niż jego poprzednika - Windowsa 8

Premiera nowego "dziecka" Microsoftu już latem. Wraz z nową wersją systemu Windows 10, wraca klasyczna wersja menu Start. Co poza tym przyniesie nowy system operacyjny?

System Windows 10 w swoim wyglądzie ma bardziej przypominać klasycznego "Windowsa" niż jego poprzednika - Windowsa 8, informuje CNN Money.

Według twórców nowa wersja posiada nowoczesny wygląd. Okna mają zaostrzone kąty zamiast zaokrąglonych krawędzi i trudno zauważalnych cieni, które w poprzedniej wersji dawały perspektywę, że okna są na górze. Co jeszcze się zmieni?

Windows da głosu

Nowy produkt Microsoftu ma posiadać osobistego nawigatora i asystenta wiedzy. W swym działaniu łudząco przypominający np. Siri - czyli asystentkę znaną z urządzeń Apple.

Aplikacja systemowa pozwala na obsługę urządzenia za pomocą głosu. Cortana podaje także informacje o pogodzie, czy najnowszych zdarzeniach, zgodnych z zainteresowaniami użytkownika. Aplikacja może również sporządzać notatki i przypominać o ważnych terminach zapisanych w kalendarzu.

Dodatkowo, Cortana jest wyposażona w inteligentny system, który pozwala na błyskawiczne uzyskanie odpowiedzi. Jak informuje CNN, gdy zaczniemy wyszukiwać hasło "5+6", system podpowie nam od razu wynik "11". Ale usługa pozwoli nam również uzyskać takie informacje, jak np. o tym, ile wzrostu ma Barack Obama.

Centrum zadań

Centrum akcji w systemie Windows 10 wyświetla najnowsze powiadomienia ze skrzynki mailowej, wiadomości oraz informacje o aktualizacjach aplikacji. Okno będzie dostępne po prawej stronie ekranu.

Oprogramowanie umożliwi również dostęp do szybkich ustawień, w tym m.in. trybu samolotowego, Bluetooth, Wi-Fi, jasności ekranu. Jest to zatem dobry sposób na uzyskanie szybkiego dostępu do ważnych wiadomości oraz zmiany ustawień w urządzeniach wewnętrznych.

Continuum

Jeśli użytkownik będzie korzystał z najnowszego systemu Windows na tablecie, czy smartfonie, dzięki zastosowaniu Continuum będzie mógł w łatwy sposób dostosować jego wygląd do swojego urządzenia.

Gdy system Windows wykryje, że nie korzysta się z klawiatury oraz myszy, samoczynnie przejdzie w "tryb tabletu", którego zmiana wprowadzi uproszczony pasek zadań. Użytkownik będzie wówczas miał do wyboru przyciski Start, Cortana oraz główny przełącznik aplikacji. Co pozwoli na zamieszczenie wszystkich opcji na ekranie.

Microsoft Edge

Jest to nowa przeglądarka internetowa, która będzie dostępna w systemie Windows 10.

Jak ocenia CNN Money, przeglądarka jest znacznie bardziej zadbana w swym wyglądzie od Internet Explorer. Pozbawiono ją szeregu często zbędnych opcji. Dlatego też, jej wygląd jest znacznie "odchudzony" i przez to bardziej estetyczny.

Poza tym, jak zapewnia Microsoft nowa przeglądarka działa na nowym silniku, który został zbudowany od podstaw.

Ma to przynieść ułatwienia dla użytkowników, którzy mają to szczególnie odczuć przy odtwarzaniu filmów na serwisach internetowych. Powinny je bowiem cechować dobra jakość oraz wysoka płynność odtwarzania.

Microsoft Edge będzie także silnie zintegrowany z aplikacją systemową - Cortana, co zapewni automatyczne wsparcie dla rozszerzeń i aktualizacji aplikacji.

Wielozadaniowość

W nowym Windowsie przejścia między aplikacjami będą łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Microsoft wprowadza bowiem nową funkcję o nazwie Task View.

Przycisk dostępny na pasku zadań, umożliwia natychmiastowe wyświetlenie wszystkich używanych aplikacji. Dotychczasowym użytkownikom iOS-a, nowinka może w swym działaniu przypominać funkcję Expose dostępną już na Macach.

System Windows 10 pozwala także na przełączanie między wieloma "wirtualnymi" komputerami stacjonarnymi. Task View pozwala bowiem na szybkie posprzątanie bałaganu na pulpicie, przez stworzenie zupełnie nowego pulpitu.

Microsoft przy okazji zaktualizował także Snap View, czyli funkcję, która pozwala na szybką i proporcjonalną zmianę rozmiarów kilku otwartych okien.

Łatwość dostępu

Microsoft zaktualizował profil dźwięku w systemie Windows 10, które w najnowszej wersji są znacznie łagodniejsze niż w poprzednich wersjach systemu Windows.

Jak pisze CNN Money, alarmy nie będą już przyprawiały o atak serca. Ich zdaniem, dość przyjemny jest także głos wykorzystywany w aplikacji systemowej Cortana.

Eksperci podkreślają także znacznie łatwiejszą dostępność ustawień niż w poprzedniej wersji systemu Windows. Swoistą metamorfozę w najnowszym produkcie od Windowsa przeszedł ekran blokady.

Na kilkadziesiąt dni przed spodziewaną premierą systemu Windows 10, notowania Microsoftu - po załamaniu na początku roku - zyskują na wartości - dzisiaj ok. godz. 10:20 o 0,02 proc.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane