• rozwiń
  • WIG20 2190.93 +0.71%
  • WIG30 2523.74 +0.95%
  • WIG 56772.23 +0.81%
  • sWIG80 11473.97 -0.67%
  • mWIG40 3941.03 +1.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Tysiące przedwczesnych zgonów rocznie. Rząd Wielkiej Brytanii pozwany

"Jest bardzo źle". Polskie miasta najbardziej zanieczyszczone w Europie Odtwórz: "Jest bardzo źle". Polskie miasta najbardziej zanieczyszczone w Europie
"Jest bardzo źle". Polskie miasta najbardziej zanieczyszczone w Europie "Źródło: TVN24 BiS"

Brytyjski rząd został pozwany za niewystarczającą walkę z zanieczyszczonym powietrzem, które każdego roku powoduje 40 tysięcy przedwczesnych zgonów - podaje "The Guardian".

Oskarżenie wobec brytyjskiego rządu wysunęli prawnicy zajmujący się ochroną środowiska zrzeszeni w organizacji ClientEarth. Jest to już ich trzeci pozew. Poprzednie przyczyniły się m.in. do stworzenia przez brytyjską radę ministrów nowego planu dotyczącego badania stanu zanieczyszczeń.

Za słabe działania

- Rząd jest uporczywie nieskuteczny w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Potrzebujemy zdecydowanych działań ze strony rządu, więc nie mieliśmy wyboru i musieliśmy podjąć działania prawne - powiedział James Thornton, dyrektor generalny ClientEarth.

Organizacja w swoim pozwie pisze, że zanieczyszczenie powietrza powodowane jest głównie przez pojazdy z silnikami Diesla. Przypomina też, że ostatni rządowy plan walki z tym zjawiskiem został potępiony przez wielu włodarzy miast, a przez specjalistów określony jako "żałośnie nieadekwatny".

- Najwyższy czas, aby rząd pokazał skalę problemu i podjął trudne decyzje, także budżetowe, potrzebne do jego rozwiązania - powiedział Thorton i dodał, że jego zdaniem przyszłoroczny budżet powinien zawierać zmiany podatkowe służące zmniejszeniu atrakcyjności aut z silnikami wysokoprężnymi. - Branża motoryzacyjna przyczyniła się do tego bałaganu, więc powinna pomóc się nam z niego wydostać, na przykład poprzez stworzenie funduszu czystego powietrza - dodał.

Tysiące zgonów

Dziennik "The Guardian" pisze, że zanieczyszczenie powietrza jest w Wielkiej Brytanii przyczyną około 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Przytacza też raport specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. zanieczyszczeń, który ocenił, że rząd "lekceważy" swój obowiązek ochrony zdrowia i życia obywateli. 

W odpowiedzi na pozew ministerstwo ds. środowiska przypomniało, że rząd wprowadził plan, który zakłada wydatki na poziomie 3 miliardów funtów na poprawę jakości powietrza i ograniczenie szkodliwych emisji. "Do 2040 roku zakończymy również sprzedaż nowych samochodów z silnikami spalinowym. A w przyszłym roku opublikujemy kompleksową strategię, która określi dalsze kroki w celu rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza" - podkreślono w wypowiedzi dla dziennika.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane