• rozwiń

Kontrowersyjne dzieło hitem na aukcji w Londynie

Kontrowersyjne dzieło hitem na aukcji w Londynie
Foto: materiały prasowe Foto: "Lot z córkami" został sprzedany za 52,4 mln euro

Dzieło Petera Paula Rubensa, przedstawiające córki obcujące się z ojcem, zostało w czwartek wieczorem sprzedane na aukcji malarstwa dawnego w londyńskim domu Christie's. Nabywca zapłaci za nie 52,4 mln euro - cenę dwukrotnie wyższą od szacunkowej.

Jak określa dom aukcyjny Christie's, obraz "pulsuje życiem". Ukazuje wydarzenia po ucieczce Lota z rodziną z opanowanej grzechem Sodomy. Wraz z córkami bratanek patriarchy Abrahama zamieszkał w pieczarze.

Córki, które chcąc zapewnić ojcu potomstwo po zniszczeniu Sodomy i Gomory, upiły go i obcowały z nim. Starsza urodziła Moaba, z rodu którego pochodziła Rut Moabitka - prababka Dawida, króla Izraela, z którego linii wywodził się Jezus Chrystus.

Arcydzieło malarstwa

W czasie, kiedy Rubens namalował "Lota z córkami", jego reputacja jako najważniejszego i najmodniejszego malarza w Antwerpii była już ugruntowana i przekraczała granice Flandrii. Artysta był od kilku lat nadwornym malarzem arcyksiążąt Alberta i Izabeli, miał za sobą już kilka monumentalnych arcydzieł.

W krajach Europu Północnej biblijna opowieść o Locie i jego uwodzących go córkach od czasu renesansu była jednym z ulubionym tematów podejmowanych przez artystów, przedstawiających temat cnót i wad. Do wątku tego Rubens wracał kilkakrotnie.

Zobacz: obrazy mistrzów malarstwa w odświeżonej, przez pracowników muzeum, wersji

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane