• rozwiń
  • WIG20 2283.69 +0.31%
  • WIG30 2623.61 +0.32%
  • WIG 58969.79 +0.19%
  • sWIG80 11558.03 -0.04%
  • mWIG40 4013.22 +0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:40

Dostosuj

Obama ponownie ostrzegł przed Brexitem

Foto: PAP/EPA/WILL OLIVER Foto: Barack Obama na spotkaniu w londyńskim Lindley Hall

W udzielonym na zakończenie wizyty w Wielkiej Brytanii wywiadzie dla BBC prezydent USA Barack Obama ponownie ostrzegł Brytyjczyków przed wyjściem ich kraju z UE oświadczając, że wynegocjowanie odrębnego dwustronnego układu handlowego z USA może zająć 5, a nawet 10 lat.

- Może upłynąć 5 lat, 10 lat zanim będziemy w stanie coś osiągnąć - powiedział Obama w wywiadzie, który ma być nadany w niedzielę. - Wielka Brytania nie będzie mogła wynegocjować czegoś ze Stanami Zjednoczonymi szybciej niż UE. Nie zrezygnujemy z naszych starań wynegocjowania układu handlowego z naszym największym partnerem handlowym, czyli z rynkiem europejskim – dodał amerykański prezydent.


Reuter zauważa, że Obama, któremu pozostało jeszcze 9 miesięcy do zakończenia jego drugiej kadencji prezydenckiej, spędził trzy dni swojej wizyty w Londynie na przekonywaniu Brytyjczyków aby pozostali w UE.

Ingerencja Obamy

Wizyta Obamy i jego decyzja ingerencji w toczącą się w Wielkiej Brytanii debatę na temat dalszego członkostwa w UE przed czerwcowym referendum, wywołały niezadowolenie środowisk eurosceptycznych. Zwolennicy wyjścia Brytanii z UE utrzymują, że będzie ona mogła z łatwością wynegocjować porozumienia handlowe i to na lepszych warunkach będąc poza UE.

Według sondażu firmy badawczej YouGov 53 proc. Brytyjczyków uważa, że wypowiedzi Obamy o ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii z UE były niewłaściwe. Przeciwnego zdania było 36 proc. ankietowanych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane