• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"NYT": Putin kontra parmezan. Rosjanie niszczą ser, a wielu z nich nie stać na chleb

"NYT": Putin kontra parmezan. Rosjanie niszczą ser, a wielu z nich nie stać na chleb
Foto: sxc.hu Foto: Parmezan to szlachetny, dojrzewający ser

W czasach radzieckich żart polityczny był na pierwszej linii obrony przed machiną represji. Obecnie taki żart znów jest na fali, często wymierzony w dziwaczną walkę Władimira Putina z importowanymi kwiatami czy żywnością - pisze w piątek "New York Times".

W artykule redakcyjnym przywołane zostało satyryczne nagranie "Śmierć parmezanu" - dostępna w serwisie YouTube ballada o niszczeniu importowanych artykułów spożywczych.

Cytowany przez "NYT" internetowy opis głosi, że tematem ballady jest "wyjątkowa głupota dzisiejszej Rosji" i niszczenie jedzenia, gdy "wielu w Rosji nie może kupić nawet chleba".

Nowojorski dziennik zaznacza, że nowy wysyp żartów wywołały w tym tygodniu informacje o "wielkiej policyjnej operacji przeciwko "międzynarodowemu gangowi przestępczemu" handlującemu zakazanym serem". "W tym samym czasie rosyjscy inspektorzy rozpoczęli niszczenie stosów holenderskich kwiatów, rzekomo z powodu owadów, ale w rzeczywistości w celu odwiedzenia Holandii od prowadzenia śledztwa w sprawie zestrzelenia malezyjskiego samolotu na Ukrainie, czego ofiarami w większości byli Holendrzy" - komentuje gazeta.

Upolitycznienie żywności

Zaznacza, że "upolitycznienie żywności nie jest niczym nowym w Rosji Putina", i jako przykłady produktów, które w takim czy innym czasie były zakazane pod pozorem zastrzeżeń zdrowotnych, wymienia polskie mięso, gruzińskie i mołdawskie wina oraz ukraińską czekoladę.Według "NYT" taka strategia może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, zwłaszcza że Rosjanie doświadczają "pierwszego trwałego obniżenia standardów życia w ciągu 15 lat od dojścia Putina do władzy". "A odruchowa odpowiedź Putina na każdy problem to zazwyczaj obwinianie Zachodu i jego +agentów+ w Rosji" - zauważa dziennik.

Ocenia, że choć rosyjski prezydent nadal cieszy się wyjątkową popularnością, to pewna wykształcona część społeczeństwa "postrzega wojnę wypowiedzianą przez Putina żywności jako chwyt propagandowy, jakim jest w istocie".

"New York Times" podkreśla, że "oszukiwaniem własnych obywateli Putin może kupić sobie trochę czasu", a Rosjanie są "znani ze zdolności do poświęceń". "Ale czas i poświecenie będą miały sens, tylko jeśli Putin zdobędzie się na szczerość wobec ludzi, zamiast karmić ich propagandą, i zacznie szukać prawdziwych rozwiązań bałaganu na Ukrainie, a nie wymyślać zachodnie spiski" - ostrzega nowojorski dziennik"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Jacques Bonhomme
Chryste co wy wypisujecie chrześcijanie! Czytając was Rosjanie mogą wam pokazać: środkowy palec.
 • 0
 • 6
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Draksian
No cóż, niedługo poczują jak smakuje trawa i owady bo tylko to im zostanie jak nie chcą jeść.
 • 9
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane