• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Dożywocie dla byłego szefa chińskiego urzędu energetycznego

Dożywocie dla byłego szefa chińskiego urzędu energetycznego
Foto: How Hwee Young/EPA/PAP Foto: Nur Bekri został skazany na dożywocie za przyjmowanie łapówek

Były dyrektor chińskiego Państwowego Urzędu Energetycznego Nur Bekri został skazany na dożywocie za przyjmowanie łapówek – podały w poniedziałek miejscowe media. Bekri był jednym z najwyższej postawionych Ujgurów w administracji ChRL i partii komunistycznej.

W czasie procesu były urzędnik przyznał się do winy; nie zamierza odwoływać się od wyroku – przekazały chińskie media, powołując się na sąd w mieście Shenyang na północy kraju. Oprócz kary dożywotniego więzienia zasądzono również konfiskatę całego osobistego majątku skazanego.

Sąd uznał, że w latach 1998-2018 Bekri przyjął od innych osób i instytucji łapówki wyceniane łącznie na ponad 79 mln juanów (44 mln zł) w zamian za pomoc w załatwianiu kontraktów na projekty inżynieryjne, osiąganiu korzyści z preferencyjnej polityki i innych sprawach.

Wysokie stanowiska

57-letni Bekri był jednym z najwyższych rangą chińskich urzędników państwowych i członków rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh), należących do mniejszości etnicznej Ujgurów. W przeszłości pełnił funkcje przewodniczącego lokalnego rządu swojego rodzinnego regionu Sinciang (Xinjiang) i zastępcy sekretarza KPCh w tym regionie.

W latach 2014-2018 Bekri był nie tylko dyrektorem Państwowego Urzędu Energetycznego, ale również wiceprezesem sterującej chińską gospodarką Państwowej Komisji Rozwoju i Reform (PKRiR).

Władze Chin mierzą się z narastającą międzynarodową krytyką w związku z prowadzoną w Sinciangu ostrą kampanią przeciwko ekstremizmowi religijnemu. Niezależni eksperci ONZ informowali o wielu wiarygodnych doniesieniach mówiących o ponad milionie osób przetrzymywanych tam w obozach internowania "pod pretekstem walki z terroryzmem".

W doniesieniach państwowych chińskich mediów na temat wyroku dla Bekriego nie pojawiły się jednak żadne informacje, sugerujące związek postępowania przeciwko niemu z jego pochodzeniem etnicznym czy kampanią w Sinciangu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane