• rozwiń

NSA "zaszywała" oprogramowanie szpiegowskie w dyskach twardych znanych firm

NSA "zaszywała" oprogramowanie szpiegowskie w dyskach twardych znanych firm
Foto: sxc.hu Foto: Kaspersky odkrył, jak NSA dostawało się do dysków twardych takich producentów jak choćby Toshiba

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA) znalazła sposób na to, jak ukryć oprogramowanie szpiegowskie w dyskach twardych produkowanych przez Western Digital, Seagate, Toshiba, a także innych znanych producentów - informuje Reuters.

NSA mogła dzięki temu prowadzić inwigilację na większości komputerów na świecie - podkreśla Reuters.

Oprogramowanie zostało odnalezione przez firmę zajmującą się cyberbezpieczeństwem Kaspersky Lab. Komputery z szpiegowskim oprogramowaniem zostały namierzone w 30 krajach. Między innymi w Iranie, Rosji, Pakistanie, Afganistanie, Chinach, Mali, Syrii. Jemenie i Algierii. Celem miały być instytucje rządowe, wojskowe, firmy telekomunikacyjne, banki, firmy energetyczne, media i islamscy aktywiści.

Informacje te potwierdził Reutersowi były pracownik NSA, który twierdzi, że analizy Kaspersky’ego są trafne. Rzeczniczka NSA przekazała, że raportu firmy nie będzie komentować publicznie.

Ujawnione informacje uderzają w zdolność prowadzenia inwigilacji przez NSA, która już wcześniej ucierpiała na skutek działań Edwarda Snowdena.

Ucierpieć może też reputacja producentów sprzętu elektronicznego, który był podatny na instalację oprogramowania szpiegowskiego.

W dostępie do dysków twardych agencji miało pomóc posiadanie informacji o kodach źródłowych urządzeń. W ten sposób bez problemu NSA mogła "głęboko" zaszyć oprogramowanie - podaje Reuters.

Nie wiadomo jednak, w jaki sposób agencja vweszła w posiadanie informacji o kodach. Rzecznik Western Digital Steve Shattuck powiedział, że jego firma nie przekazywała kodów źródłowych żadnym agencjom rządowym.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane