• rozwiń

Fortuna za butelkę wina. Nowy rekord

Im starsze, tym droższe. Co warto wiedzieć o inwestycji w wino? Odtwórz: Im starsze, tym droższe. Co warto wiedzieć o inwestycji w wino?
Im starsze, tym droższe. Co warto wiedzieć o inwestycji w wino?

Podczas sprzedaży w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby's padł nowy rekord ceny za butelkę wina. Romanee-Conti z 1945 roku, uznawane za najlepsze na świecie wino burgundzkie, osiągnęło cenę 558 tysięcy dolarów, siedemnastokrotnie więcej niż pierwotna wycena.

Wino to pochodzi z regionu Cote de Nuits, słynącego z produkcji win z rodzaju pinot noir. O wyjątkowości danego rocznika świadczy fakt, iż w roku jego produkcji wytworzono tylko 600 butelek tuż przed tym, gdy winnica została zamknięta aż do 1952 roku.

Sprzedana butelka pochodzi z kolekcji Roberta Drouhina, dyrektora winnicy Maison Joseph Drouhin, produkującej Romanee-Conti w latach 1957- 2003.

Whisky na czele

Poprzedni rekord sprzedaży wina, ustanowiony w 2010 roku podczas aukcji w Hongkongu, wynosił 177 tysięcy funtów (ponad 800 000 złotych). Wówczas przedmiotem licytacji była butelka Chateau Lafite Rothschild, wyprodukowana w 1869 roku.

Cena osiągnięta podczas sobotniej aukcji nie przebiła jednakże niedawno ustanowionego rekordu ceny za alkohol. Na początku października w Edynburgu butelka whisky Macallan Valerio Adami została wylicytowana za ponad 848 tysięcy funtów, czyli około 4 miliony złotych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
janko_emigrant
Ile za mamrotka?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane