• rozwiń

Temat: USA

Skorzystaj ze złotego sedesu. Wyjątkowa oferta

Skorzystaj ze złotego sedesu. Wyjątkowa oferta Odtwórz: Skorzystaj ze złotego sedesu. Wyjątkowa oferta
Foto: Instagram/guggenheim | Video: tvn24 Foto: Złoty sedes w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku | Video: Skorzystaj ze złotego sedesu. Wyjątkowa oferta

Na odwiedzających słynne Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku czeka wyjątkowa oferta. Za zaledwie kilkanaście centów mogą oni bowiem skorzystać z sedesu ze złota.

Dzieło stworzył włoski artysta i rzeźbiarz Maurizio Cattelan. Wyjątkowa toaleta stworzona jest z 18-karatowego złota.

Władze muzeum wskazują, że toaleta "przypomina nam o nieuniknionych fizycznych realiach naszego współczesnego społeczeństwa". A jego wystawa ma na celu "publiczne udostępnienie produktów luksusowych pozornie przeznaczonych dla jednego 1 procenta najbogatszej części społeczeństwa".

- Jego partycypacyjny charakter, w którym goście są zaproszeni do korzystania indywidualnego i prywatnego z toalety, pozwala na bliskie doświadczenie niespotykanego dzieła sztuki - dodano.

Dlatego teraz wszyscy odwiedzający muzeum będą mogli skorzystać z sedesu za zaledwie kilkanaście centów.
Nierówność ekonomiczna

Pochodzący z Mediolanu Maurizio Cattelan jest synem kierowcy ciężarówki i jak tłumaczył na początku roku, inspiracją do powstania dzieła była nierówność ekonomiczna.

Eksponat na przestrzeni lat nie uniknął porównań z porcelanowym pisuarem Marcela Duchampa "Fountain". Został on wystawiony w Nowym Jorku w 1917 roku, wywołując tym samym sensację w świecie sztuki.

Artysta budzący kontrowersje

55-letni Cattelan zasłynął przede wszystkim pracą "La Nona Ora" ("Dziewiąta godzina"), pokazywaną również w warszawskiej Zachęcie. Rzeźba przedstawia papieża Jana Pawła II przygniecionego meteorem. Podczas wystawy w 2002 r. w Warszawie rzeźbę uszkodził poseł ZChN.

Praca "Him" również była prezentowana w Warszawie. Miało to miejsce w 2012 roku na terenie byłego getta.

Wcześniej, w 2010 roku, praca wywołała kontrowersje w Mediolanie. Burmistrz miasta zakazał rozwieszania plakatów promujących wystawę z udziałem rzeźby Cattelana, na których widniała czarno-biała fotografia rzeźby Włocha.

 

Tania podróż do Stanów Zjednoczonych. Zobacz rozmowę z Jakubem Poradą z TTV (03.07.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane