• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

UE wzmocni sankcje wobec Krymu? Uderzy w energetykę i turystykę

UE wzmocni sankcje wobec Krymu? 
Uderzy w energetykę i turystykę
Foto: Shuttercstock Foto: Krym jest dla wielu turystów atrakcyjnym miejscem na wakacje

Unia Europejska rozważa rozszerzenie zakazu inwestycji na Krymie o zakaz sprzedaży technologii wydobycia ropy i gazu, a także zaprzestanie działalności europejskich firm turystycznych na półwyspie - wynika z projektu dokumentu, do którego w środę dotarł Reuters.

Wśród propozycji nowych restrykcji, nad którymi trwają obecnie prace w UE, znalazł się również zakaz nabywania czy finansowania przez obywateli UE firm na Krymie, zaanektowanym w marcu przez Rosję.

Nowe sankcje?

"Zakazuje się sprzedaży, dostaw, przekazywania i eksportu towarów i technologii" - głosi projekt dokumentu w odniesieniu do branży transportowej, telekomunikacyjnej, energetycznej oraz wydobycia i produkcji ropy, gazu i minerałów.

Wcześniej tego dnia premier Rosji Dmitrij Miedwiediew mówił, że powrót Krymu do Rosji był jej pisany. Aneksja należącego do Ukrainy półwyspu nie jest uznawana przez UE.

Jak poinformował Reutera przedstawiciel UE, nie wiadomo, czy politykom uda się zakończyć pracę nad sankcjami w takim czasie, aby mogły zostać przyjęte przez ministrów spraw zagranicznych państw UE, którzy spotykają się w poniedziałek w Brukseli.

Trzeci pakiet

Reuters zauważa, że na szczycie UE 18-19 grudnia do przywódców UE ma trafić projekt osobnego oświadczenia mówiący o wzmocnieniu "polityki Unii dotyczącej nieuznania bezprawnej aneksji Krymu".

Polska premier Ewa Kopacz oświadczyła we wtorek na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie, że UE "powinna być przygotowana na trzeci pakiet sankcji" wobec Rosji, jeśli nie będą wypełniane postanowienia z Mińska. Na początku września w stolicy Białorusi na spotkaniu grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE został przyjęty 12-punktowy plan porozumienia w sprawie rozejmu między ukraińską armią a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy. Zakładał on m.in. całkowite wycofanie do Rosji personelu i sprzętu wspierającego rebelię oraz uwolnienie wszystkich zakładników.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
paskuś
Krym to plaże o szerokości kilku metrów, z kamieni, ogrodzone płotami, zabytki w większości z XIX wieku, w morzu ogromne bryły betonu... jedyną wartością na Krymie jest to, co akurat nie jest rosyjskie. :)
  • 3
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
pająk9876
Debilizm. Albo Rosja się sama wykończy albo da radę a wtedy będziecie biedni.
  • 0
  • 11
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane