• rozwiń

Temat: Strefa euro

Grecja wychodzi z nową propozycją. Impas zostanie przełamany?

Nowe propozycje Aten Odtwórz: Nowe propozycje Aten
Foto: PAP/EPA | Video: tvn24 Foto: Grecja przedłożyła wierzycielom nowy dwuletni projekt pomocowy wzywający do równoległej restrukturyzacji zadłużenia | Video: Nowe propozycje Aten

Grecja przesłała wierzycielom nową propozycję dwuletniego programu pomocy z apelem o restrukturyzację długu - powiadomił we wtorek premier Aleksis Cipras. Wydaje się, że jest to ze strony Aten próba przełamania impasu w ostatniej chwili - pisze Reuters. Raport Specjalny na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Przewodniczący Jens Dijsselbloem na godzinę 19 czasu polskiego zwołał telekonferencję eurogrupy, aby omówić grecką propozycję.

Około południa przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił Ciprasowi propozycję osiągnięcia w ostatniej minucie porozumienia w sprawie programu pomocowego dla Aten. Premier Grecji odpowiedział na to jeszcze kolejną propozycją dla wierzycieli.

Dzisiaj kończy się plan pomocowy dla Aten. Jak ocenia korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, "Grecja tak jakby już ignoruje ten fakt, że 30 czerwca kończy się to porozumienie, wychodzi krok dalej i prosi o trzeci program pomocowy".

Bez porozumienia stron w sprawie reform nie zostanie odblokowana ostatnia transza pomocy dla Grecji w wysokości 7,2 mld euro; bez tych pieniędzy Ateny nie mogą zrealizować swych zobowiązań wobec MFW, czyli spłacić do końca czerwca kolejnej raty zadłużenia w wysokości 1,6 mld euro.

Jaka odpowiedź?

- Rząd Grecji zaproponował dzisiaj dwuletnie porozumienie z Europejskim Mechanizmem Stabilności (EMS) w celu zaspokojenia w pełni potrzeb finansowych kraju i równoległej restrukturyzacji długu - głosi oświadczenie wydane przez rząd w Atenach.

- Grecja pozostaje przy stole negocjacyjnym - dodał rząd w komunikacie. Zapewnił, że Ateny zawsze będą zabiegać o "realne rozwiązanie w celu pozostania w strefie euro".

Nie jest jasne, jaka może być odpowiedź kredytodawców Grecji - wskazuje Reuters.

Tymczasem kanclerz Niemiec Angela Merkel jeszcze przed pojawieniem się nowej propozycji ze strony Aten powiedziała, że we wtorek nie będzie nowych ustaleń ws. Grecji. I uspokoiła, że nie ma obaw o konsekwencje opuszczenia strefy euro przez Ateny. - Kryzys może zostać dobrze zamortyzowany - stwierdziła kanclerz.
We wczorajszym liście skierowanym do premiera Ciprasa przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał, że "po wygaśnięciu obecnego programu, jako członek strefy euro, Grecja zawsze będzie mogła poprosić o pomoc finansową jej partnerów na naszych wspólnie uzgodnionych zasadach.

- W Europie drzwi do negocjacji pozostają zawsze otwarte w duchu solidarności i odpowiedzialności - zaznaczył Tusk.

Referendum

W miniony weekend rząd Grecji zapowiedział na 5 lipca referendum w sprawie warunków wsparcia dla Grecji proponowanych przez wierzycieli. Rząd zwrócił się też do strefy euro o przedłużenie programu pomocowego, który wygasa we wtorek w nocy. Ministrowie finansów państw eurolandu nie zgodzili się w sobotę na tę prośbę. Wygaśnięcie programu sprawi, że Grecja nie otrzyma ostatniej raty pomocy w wysokości 7,2 mld euro. W związku z tym nie zapłaci też przypadającej we wtorek raty należności do Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 1,6 mld euro.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane