• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Miasto poszukuje nowych mieszkańców. Oferuje pracę i domy za półdarmo

Miasto poszukuje nowych mieszkańców. Oferuje pracę i domy za półdarmo
Foto: Clutha District Council Foto: Małe miasteczko Kaitangata położone na Wyspie Południowej

Kaitangata, senne miasteczko położone na malowniczej nowozelandzkiej wyspie ma tanie domy, wysoko płatne miejsca pracy i tylko dwóch bezrobotnych. Ponieważ mieszkańców ubywa, burmistrz i lokalne firmy chcą tchnąć w nie nowe życie i zapraszają do osiedlania się. Wynagrodzenia zaczynają się od 140 tys. złotych.

Małe miasteczko Kaitangata leży na Wyspie Południowej należącej do Nowej Zelandii, zamieszkuje ją 800 mieszkańców. Szacuje się, że w dystrykcie Clutha, w którym ono leży, jest ponad 1 tys. wolnych miejsc pracy.

Dlatego lokalne firmy oraz władze miasta połączyły siły i oferują specjalne pakiety na bardzo korzystnych warunkach. Obejmują one nie tylko zatrudnienie, ale też rynek nieruchomości.

Szansa na nowe życie

Według Bryana Cadogena, burmistrza dystryktu Clutha, w którym leży Kaitangata, istnieją "setki naprawdę dobrze płatnych miejsc pracy, które dają człowiekowi szansę". Szansą są m.in. miejsca pracy w szkole podstawowej, barach, pizzeriach, a także w fabrykach sera i mleka.

Cadogen zachęca do przyjazdu i przypomina swoją historię. - Kiedy byłem bezrobotny i miałem rodzinę do wykarmienia, Clutha dało mi szansę. Teraz chcemy zaoferować taką możliwość innym kiwi rodzinom, które mogą zmagać się z podobnymi problemami - mówi burmistrz w rozmowie z "The Guardian".

W Nowej Zelandii wszystko nazywa się kiwi - od nazwy ptaka, który jest symbolem kraju.

Jak dodaje Cadogen, "bezrobocie wśród młodych spadło do dwóch. Nie, nie 2 proc., ale zaledwie dwóch bezrobotnych młodych osób". A niektóre z ofert pracy w regionie określa mianem "fenomenalnie dobrych". Wynagrodzenia zaczynają się bowiem od ok. 140 tys. złotych (50 tys. dolarów nowozelandzkich).

Kiwi marzenie

Rolnik Evan Dick wskazuje ponadto, że "kryzys mieszkaniowy w Nowej Zelandii sprawił, że kiwi marzenia stały się dla wielu nieosiągalne, ale Kaitangata przywraca ich wiarę". - Mamy pracę, mamy domy, ale nie mamy ludzi. Chcemy, aby to miasto znów żyło, czekamy z otwartymi ramionami - podkreśla.

Pakiet obejmujący dom i ziemię kosztuje 230 tys. dolarów nowozelandzkich, czyli ok. 650 tys. złotych. To mało w porównaniu do cen obowiązujących w innych częściach Nowej Zelandii. Choćby w Auckland bezrobocie jest znacznie wyższe, podobnie jak koszty życia.

- Tak wiele kiwi wartości, jak posiadanie własnego domu i zapewnienie godnych warunków rodzinie, stało się niedoścignionym marzeniem. Dla wielu ludzi w Nowej Zelandii życie jest niekończącą się harówką. I naprawdę mnie to martwi - mówi Bryan Cadogen.

 

Zobacz jak przedstawiają się wynagrodzenia Polaków na tle Europy (20.10.2015):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
maciej_haha
Uwielbiam takie newsy pseudo dziennikarzy. No ja pierdziele, szok news! Może warto dodać, że to pensja ROCZNA :) Już się gawiedż podnieca, bo nie zdaje sobie sprawy że NZ to jeden z najdroższych krajów na Świecie. Pensje w porównaniu z UK raczej umiarkowane. Ale news o tym nie wspomina. Gratulacje!
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
andrzejf13
ilu Polaków ma tą średnią prawie 4800zł ???
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
beata_zegarska
Dokładnie, mam już ponad 30 lat,ponad 10 lat doświadczenia zawodowego,wyższe wykształcenie, a nigdy nie dostałam wynagrodzenia powyżej 2000tys.zł
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane