• rozwiń
    • WIG20 2204.00 -0.37%
    • WIG30 2493.05 -0.28%
    • WIG 57879.16 -0.19%
    • sWIG80 11417.61 -0.31%
    • mWIG40 3668.50 +0.53%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:27

Dostosuj

Brak paliwa na stacjach i odwołane loty. Potężna awaria rurociągu

Lista najbardziej malowniczych i najmniejszych lotnisk na świecie Odtwórz: Lista najbardziej malowniczych i najmniejszych lotnisk na świecie
Lista najbardziej malowniczych i najmniejszych lotnisk na świecie "Źródło: TVN24 BiS"

Na kilkunastu stacjach benzynowych w Auckland zabrakło paliwa po tym, jak w ubiegłym tygodniu doszło do zniszczenia rurociągu w Nowej Zelandii. Wyciek dotknął również główne lotnisko w kraju.

Do uszkodzenia rurociągu doszło w czwartek wieczorem w miejscowości Ruakaka, położonej około 130 kilometrów na północ od Auckland. Do zdarzenia miała się przyczynić jedna z koparek pracujących na miejscu. Naprawa ma potrwać co najmniej tydzień.

Odwołane loty

Jak informuje BBC paliwa zabrakło na 13 stacjach benzynowych. Problem ma także lotnisko w Auckland, które rocznie obsługuje rocznie około 18 tysięcy pasażerów. Wszystkie poniedziałkowe połączenia zostały odwołane, ponieważ port nie był w stanie zaopatrzyć samolotów w paliwo. Przestój dotknął około 2 tysięcy pasażerów.

Linie lotnicze, które latały przez Nową Zelandię i Australię odwołują połączenia w obawie, że ich piloci nie dostaną wystarczającego do lotu paliwa. W ciągu weekendu zostało odwołanych aż 27 lotów z Auckland. Samoloty linii lotniczych są proszone o przywożenie paliwa na własne potrzeby.

Władze lotniska podjęły kroki, żeby zakończyć trwający kryzys paliwowy. Przedstawiciele portu zaczęli rozglądać się za innymi sposobami dostarczenia paliwa do samolotów. Jednym z nich jest mechaniczne dowożenie oleju i benzyny cysternami. Jednak nie jest to do końca skuteczne rozwiązanie. - Potrzeba około ośmiu kursów ciężarówki, żeby wypełnić bak samolotu na długodystansowy lot - zauważa Judith Collins, minister energii.

Jak zapowiedziała, rząd dokłada starań, żeby dodatkowe cysterny dotarły do lotniska w Auckland. W pomoc włączyły się też siły wojskowe, które mają łącznie dostarczyć ok. 20 ciężarówek z paliwem.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane