• rozwiń
  • WIG20 2166.67 +0.49%
  • WIG30 2453.08 +0.45%
  • WIG 57081.28 +0.32%
  • sWIG80 11464.53 -0.22%
  • mWIG40 3643.31 -0.04%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:24

Dostosuj

Katedra Notre Dame po pożarze. Firma ubezpieczeniowa zabiera głos

Finalizują się darowizny na odbudowę Notre Dame Odtwórz: Finalizują się darowizny na odbudowę Notre Dame
Finalizują się darowizny na odbudowę Notre Dame "Źródło: Reuters Archive"

Firma ubezpieczeniowa AXA poinformowała w środę, że wypłaci maksymalnie kilka milionów euro na ubezpieczone dzieła z dotkniętej pożarem paryskiej katedry Notre Dame, ale odmówiła podania wysokości kwoty ubezpieczenia.

Prezes francuskiego oddziału firmy AXA Jacques de Peretti zauważył w środę, że "zgodnie z dostępnymi informacjami większość dzieł sztuki została uratowana przed pożarem".

Jak zauważa agencja Reutera, we Francji koszty odbudowy w razie katastrof zabytkowych budowli ponosi państwo, toteż ani AXA, ani żaden inny ubezpieczyciel nie są narażeni na koszty z tytułu pożaru samego budynku katedry Notre Dame.

AXA ubezpieczała jednak również od odpowiedzialności cywilnej dwie z firm budowlanych zatrudnionych przy katedrze Notre Dame.

Według de Perettiego maksymalna ekspozycja ubezpieczyciela (obowiązek wypłat) w razie strat wynikająca z tych umów jest "skromna".

Pożar Notre Dame

W pożarze Notre Dame, który wybuchł 15 kwietnia, ogień strawił iglicę i cały dach katedry, ale w ocenie straży pożarnej struktura budowli i jej zachodnia fasada zostały ocalone.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę katedry w ciągu pięciu lat. W sumie na jej rekonstrukcję zebrano już około miliarda euro, środki wysyłają zarówno miliarderzy czy duże firmy, jak i zwykli obywatele.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane