• rozwiń

Pierwszy na świecie tunel dla statków. Zobacz niezwykły projekt

Pierwszy tunel dla statków Odtwórz: Pierwszy tunel dla statków
Foto: NORWEGIAN COASTAL ADMINISTRATION | Video: TVN24 BiS, Kystverket.no Foto: Projekt zakłada tunel o długości 1700 metrów, który umożliwiłyby statkom ominięcie skalistego wybrzeża ciągnącego po zachodniej stronie kraju. | Video: Pierwszy tunel dla statków

Norwegia planuje wybudowanie pierwszego na świecie tunelu dla statków. Ma powstać w najwęższym punkcie półwyspu Stadlandet w zachodniej części kraju.

Projekt zakłada przekop o długości 1700 metrów, który umożliwiłyby statkom ominięcie skalistego wybrzeża ciągnącego się po zachodniej stronie kraju.

Tunel będzie w stanie pomieścić statki wycieczkowe i towarowe o wadze do 16 tys. ton. Kanał komunikacyjny łączący Moldefjorden a Kjodepollen będzie znajdował się w najwęższym punkcie półwyspu Stadlandet. Szacowany koszt całej inwestycji wynosi około 315 mln dol.- Cieszymy się, że tunel stanie się rzeczywistością - ocenił norweski minister transportu i komunikacji Ketil Solvek-Olsen.

Niebezpieczne warunki żeglugi

Budowa tunelu ma zająć od trzech do czterech lat.
Aby wykonać przekop w skale inżynierowie będą musieli wydobyć około 8 mln ton skały.

Zgodnie z planem pierwszeństwo będzie miał ruch pasażerski.

Korzystanie z tunelu ma być bezpłatne dla statków o długości mniejszej niż 70 metrów,
statki dłuższe będą musiałyby być prowadzone.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Draksian
1700 metrów długości w litej skale i wieloma niebezpieczeństwami 315 mln dolarów (1.25Mld zł) w 3-4 lata, przekop Mierzei Wiślanej, 800 mln zł o długości 1260m, bez rycia w skale i niebezpieczeństw ... 4-5 lat ... interesiki i znajomości.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane