• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Niskie ceny ropy i walka z IS uderzyły w budżet Arabii Saudyjskiej. 98 mld dolarów deficytu

Niskie ceny ropy i walka z IS uderzyły w budżet Arabii Saudyjskiej. 98 mld dolarów deficytu
Foto: Pixabay (CC0 Public Domain)/ GLady Foto: Król Salman ibn Abd al-Aziz: budżet znalazł się w tym roku pod presją

Dochody z ropy naftowej stanowiące 77 proc. wpływów do budżetu Arabii Saudyjskiej okazały się w 2015 r. niższe o 23 proc. niż przewidywano. Interwencja militarna w Jemenie oraz udział w koalicji przeciw dżihadystom z IS pochłonęły w 2015 roku 5,3 mld dolarów.

Jak pisze we wtorek BBC, wpływy do saudyjskiego budżetu wyniosły 162 mln dolarów i były niższe o 15 proc. od zakładanych. Wydatki budżetowe osiągnęły poziom 260 mld dolarów i były o 13 proc. wyższe od zakładanych w prognozie budżetowej. Deficyt wzrósł do 98 mld dolarów.

Przez tanią ropę

Król Salman ibn Abd al-Aziz ocenił w poniedziałek wieczorem, że budżet znalazł się w tym roku pod presją "spadających cen ropy naftowej, wyzwań wynikających z wyhamowania wzrostu gospodarczego na świecie i związanego z tym kryzysu finansowego, a także destabilizacji w krajach sąsiadujących z Arabią Saudyjską".

Minister Ibrahim ibn Abd al-Aziz ibn Abd Allah al-Asaf zapowiedział w poniedziałek znaczącą redukcję wydatków publicznych, redukcję wynagrodzeń oraz likwidację dopłat do benzyny, co oznacza, że ceny paliw mogą wzrosnąć nawet o 50 proc. Analitycy przewidują, że wraz ze wzrostem cen benzyny wzrosną ceny oleju napędowego, energii elektrycznej i wody.

Coraz taniej

Od połowy czerwca 2014 roku, kiedy płacono 110 dolarów za baryłkę, cena Brent spadła o 62 proc. do 37,18 dolarów obecnie. OPEC od wielu miesięcy stoi na stanowisku, że należy utrzymać wydobycie na poziomie 30 mln baryłek dziennie. Kartel walczy o zachowanie udziału w rynku i wyniszczenie konkurencji – przede wszystkim sektora gazu łupkowego w USA. Sama Arabia Saudyjska, najważniejszy gracz w OPEC, liczy na to, że wysokie koszty produkcji w innych krajach złamią w końcu rywali spoza OPEC - ocenia BBC.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pająk9876
Z ISIS? Nie przypominam sobie widać znowu coś mnie ominęło bardziej bym powiedział że walczą z Hutis i Assadem ale nie z ISIS i przegrywaja wszędzie.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
robert_b
Co zrobia kraje bliskiego wschodu gdy juz wreszcie to zrodelko wyschnie bo jak widac jest to ich jedyne lub glowne zrodlo dochodu? Europa juz wiecej przyjac dziadostwa nie moze.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane