• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Domy w Japonii za grosze. To efekt kryzysu demograficznego

Niskie ceny nieruchomości w Japonii Odtwórz: Niskie ceny nieruchomości w Japonii
Niskie ceny nieruchomości w Japonii "Źródło: tvn24bis"

180 dolarów za metr kwadratowy - tak niskie, jak na japońskie warunki, ceny osiągnęły nieruchomości w niektórych wiejskich rejonach tego kraju. Japonia boryka się z kryzysem demograficznym, a wraz ze starzejącym się społeczeństwem przybywa opuszczonych domów. Choć nieruchomości są tanie, chętnych na zakup czy choćby dziedziczenie, brakuje.

- Liczebność Japończyków zaczęła dramatycznie spadać, a wraz z nią ceny nieruchomości. Oczywiście w dużych centrach biznesowych ceny są wysokie i nadal rosną, ale na prowincji i małych miastach nieruchomości są coraz tańsze – wyjaśniał agencji Reuters były minister spraw wewnętrznych i administracji Japonii Hiroya Masuda.

"Gdy starsi umierają, domy zostają puste"

Taka sytuacją występuje między innymi w mieście Kobe. Domy pustoszeją z kilku powodów – przede wszystkim brakuje młodych ludzi, którzy chcieliby w nich zamieszkać i na przykład uprawiać ziemię. Ponad połowa mieszkańców okręgu Nishiki ma więcej niż 65 lat.

- Starsi dalej uprawiają tę ziemię, ale ich dzieci i wnuki nie są w stanie utrzymać się z rolnictwa, dlatego wyjeżdżają do miast i dołączają do klasy pracującej. Dziadkowie żyją na wsi, a dzieci nie wracają, gdy starsi umierają, domy zostają puste – tłumaczył konsultant do spraw nieruchomości Akiya Okui.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane