• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Temat: USA

Czekolada zastąpi kawę? “Pobudza i obniża ciśnienie krwi”

Czekolada zastąpi kawę? “Pobudza i obniża ciśnienie krwi”
Foto: pixabay.com/ Public Domain Foto: Według naukowcow ciemna czekolada zwiększa koncentrację i obniża ciśnienie krwi

Jedzenie gorzkiej czekolady może nas pobudzić i zwiększyć naszą koncentrację równie dobrze jak kawa - wynika z najnowszych badań amerykańskich naukowców, które opisuje “Daily Mail”.

Jeżeli popołudniu nie masz energii, czujesz się ospały i nie możesz się skupić, to zjedz kilka kostek ciemniej czekolady. “Już kawałek zawierającej 60 proc. kakao czekolady znacznie zwiększa koncentrację i pobudza niczym mocna kawa” - podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu w Północnej Arizonie.

Co jeszcze?

Co ciekawe naukowcy opracowali też nową recepturę ciemnej czekolady z aminokwasem L-teaniny, która nie tylko pobudza i dodaje energii, ale również - jeśli jemy ją regularnie przez dłuższy czas -  rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi.

-  Od dawna wiadomo, że czekolada może korzystnie wpływać na obniżenie ciśnienia krwi. Chcieliśmy sprawdzić, czy czekolada może również zwiększać koncentrację - tłumaczy prof. Larry Stevens z Uniwersytetu w Północnej Arizonie.

Zespół Stevensa przebadał 122 osoby w wieku od 18 do 25 lat. Ochotnicy jedli czekoladę, a ich mózgi były badane przez elektroencefalograf, czyli urządzenie wykorzystywane przy badaniu EEG. W czasie doświadczenia kazano im również rozwiązywać zadania wykorzystujące koncentrację i pamięć.

Tylko ciemna

Ochotnicy otrzymali 1 gram czekolady na 1 kg masy ciała. Zatem osoba ważąca np. 63 kg w czasie testu zjadła 63 gram ciemnej czekolady. A to prawie dziewięć kostek czekolady.

Wyniki badania pokazały, że osoby, które zjadły czekoladę zawierającą 60 proc. kakao byli po spożyciu bardziej czujni i skoncentrowani od tych, którzy dostali placebo. - Warto podkreślić, że jedynie ciemna czekolada daje efekt zwiększający koncentrację. Produkty z wysoką zawartością cukru i mleka nie dały takich samych wyników - wyjaśnia prof. Stevens.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane