• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Większość Greków jest za dalszym zaciskaniem pasa. Ale referendum może być nieważne

Grecy zagubieni przed referendum. Spada poparcie dla Ciprasa Odtwórz: Grecy zagubieni przed referendum. Spada poparcie dla Ciprasa
Foto: PAP | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Grecja | Video: Grecy zagubieni przed referendum. Spada poparcie dla Ciprasa

Niewielką przewagę - 44,8 proc. - mają zwolennicy porozumienia Grecji z międzynarodowymi wierzycielami w najnowszym sondażu przed niedzielnym referendum. Przeciwko porozumieniu zagłosowałoby 43,4 proc. Greków, a 11,8 proc. jest niezdecydowanych. Jednak samo referendum może być nieważne.

Wyniki badania, przeprowadzonego przez instytut opinii publicznej ALCO, opublikował w piątek niezależny grecki dziennik "Ethnos"; rezultaty potwierdzają tendencję z wcześniejszego sondażu.

Cipras coraz mniej wiarygodny

W badaniu zleconym przez konserwatywną gazetę "Eleftheros Tipos", którego wyniki ogłoszono w czwartek, 47,1 proc. ankietowanych opowiedziało się za przyjęciem warunków pomocy, oznaczających dalsze zaciskanie pasa i reformy. Przeciw takiemu rozwiązaniu było 43,2 proc. Pozostali nie mieli zdania.

Tymczasem w opublikowanym w środę sondażu, zleconym przez lewicową gazetę "Efimerida ton Syntakton", przewagę mieli jeszcze zwolennicy powiedzenia "nie" w referendum.

Premier Grecji Aleksis Cipras wieczorem tego dnia ponownie wezwał Greków do głosowania na "nie", twierdząc, że można będzie w ten sposób wynegocjować lepsze porozumienie i że odrzucenie warunków kredytodawców w referendum nie będzie oznaczało wyjścia Grecji ze strefy euro.

Referendum bez znaczenia?

Minister finansów Grecji Janis Warufakis powiedział w czwartek, że jeśli w niedzielnym referendum Grecy przyjmą propozycję międzynarodowych wierzycieli, to możliwa jest dymisja rządu.

Jednak kilka dni temu sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland ocenił, że jeśli referendum w Grecji zostanie przeprowadzone w niedzielę, zgodnie z planem greckich władz, nie spełni ono międzynarodowych standardów. Bowiem zgodnie z nimi rekomenduje się, by plebiscyt  zwołać z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem, co ma zapewnić wystarczający czas na debatę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane