• rozwiń

Tajemniczy właściciele tysięcy nieruchomości. "Niepokojąca skala zjawiska"

Londyn odrzucił umowę. Korespondent "Faktów" TVN z Londynu Odtwórz: Londyn odrzucił umowę. Korespondent "Faktów" TVN z Londynu
Londyn odrzucił umowę. Korespondent "Faktów" TVN z Londynu "Źródło: tvn24"

Ponad 87 tysięcy nieruchomości w Wielkiej Brytanii jest własnością firm zarejestrowanych w rajach podatkowych – wynika z badania Global Witness, na które powołuje się "Guardian". Ich łączna wartość przekracza 100 miliardów funtów.

Według Global Witness aż 40 proc. z tych nieruchomości znajduje się w Londynie. Przy Cadogan Square, gdzie średnia cena nieruchomości wynosi trzy miliony funtów, mieści się co najmniej 134 domów należących do anonimowych właścicieli.

Z kolei wartość domów przy Buckingham Palace Road, których właścicielami są firmy zarejestrowane w rajach podatkowych, oszacowano na 350 milionów funtów.

Jak podaje "Guardian", około 10 tys. nieruchomości znajduje się w dzielnicy Westminster, a prawie 6 tys. w Kensington i Chelsea. W Camden znajduje się 2,3 tys. takich nieruchomości, a w Tower Hamlets - 2 tys.

- To coraz bardziej oczywiste, że brytyjskie nieruchomości są jednym z ulubionych narzędzi przestępców i osób związanych z praniem pieniędzy – stwierdziła Ava Lee z Global Witness.

- Analiza ujawnia niepokojącą skalę zjawiska – dodała.

Kupno domu lub luksusowego apartamentu przez firmę zarejestrowaną w raju podatkowym pozwala bowiem ukryć faktyczną tożsamość nabywcy.

Tuż przed posiedzeniem komisji

Jak zwraca uwagę "The Guardian", doniesienia Global Witness pojawiają się tuż przed poniedziałkowym posiedzeniem parlamentarnej komisji w tej sprawie.

Brytyjski rząd zobowiązał się w 2016 roku do wprowadzenia rejestru właścicieli nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Od tego czasu nie uczyniono jednak w tym kierunku znaczącego postępu.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane