• rozwiń

Niemcy rezygnują z węgla. Rząd przyjął projekt

Do 2038 roku Niemcy chcą odejść od węgla Odtwórz: Do 2038 roku Niemcy chcą odejść od węgla
Do 2038 roku Niemcy chcą odejść od węgla "Źródło: TVN24 BiS"

Niemiecki rząd przyjął w środę projekt ustawy, która przewiduje zaprzestanie produkcji prądu z węgla najpóźniej do 2038 roku. Liczący około 200 stron dokument trafi teraz do Bundestagu. Media w RFN przewidują, że zostanie on przyjęty w połowie bieżącego roku.

Zgodnie z projektem ustawy operatorzy elektrowni i kopalni węgla brunatnego mogą ubiegać się o odszkodowania za konieczność wcześniejszego wyłączenia. W sumie na rekompensaty rząd Niemiec przewidział 4,35 miliarda euro.

Również elektrownie produkujące prąd z węgla kamiennego mogą ubiegać się o odszkodowania.

Dodatki dla pracowników

Dla osób pracujących w tej branży i zbliżających się do wieku emerytalnego gabinet kanclerz Angeli Merkel wyasygnuje środki z budżetu na dodatki do płacy, które mają ułatwić przejście na emeryturę.

W ubiegłym roku 18,8 proc. produkowanej w Niemczech energii pochodziło z elektrowni pracujących na węglu brunatnym, a 9,4 proc. - na węglu kamiennym. 

W środę rano aktywiści klimatyczni protestowali przed Urzędem Kanclerskim przeciwko ustawie. Ich zdaniem działania rządu są zbyt opieszałe i z węgla należałoby wycofać się do 2030 roku.

Niemieckie plany zostaną prawdopodobnie częściowo sfinansowane ze środków unijnego tzw. Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition Mechanism), który ma dysponować w latach 2021-2027 kwotą około 100 mld euro i rozdzielać ją między kraje i regiony, które mogą być najbardziej dotknięte realizacją ambitnych planów UE dotyczących ochrony środowiska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane