• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Niemcy

Niemiecki minister oskarża Syrizę: oszukaliście Greków

Niemiecki minister oskarża Syrizę: oszukaliście Greków
Foto: Jolanda Flubacher/flickr.com Foto: Niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble oskarża rządzącą w Grecji partię Syriza o wprowadzenie w błąd wyborców

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble oskarża rządzącą w Grecji Syrizę o wprowadzenie w błąd wyborców, obiecując im pozostanie w strefie euro bez przeprowadzenia poważnych reform.

Ostre słowa wypowiedziane przez ministra w wywiadzie opublikowanym w środę, w niemieckim "Bildzie" na pewno nie łagodzą napięcia między Atenami i jej międzynarodowymi kredytodawcami.

Reformy

- Europa opiera się na wzajemnym zaufaniu. Trzeba działać rozsądnie, to jest to, co sprawia, że obecne rozmowy z Grecją są tak męczące - powiedział Schäuble.

Jak wyjaśniał niemiecki minister "w ostatnich wyborach Syrizie udało się wmówić, że istnieje prostszy sposób umożliwiający pozostanie w strefie euro - sposób niewymagający wysiłków reformatorskich".

- Być może nie powinni składać takich obietnic - powiedział Schäuble, dodając, że wielokrotnie próbował znaleźć sposób, który pozwoliłby Grecji stanąć na własnych nogach.

Głos w sprawie trwających negocjacji zabrał także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, który zapewnił, że nie ma żadnej walki o władzę między Berlinem a Atenami ponad reformami, ale Grecja ma obowiązek ich przeprowadzenia w stosunku do innych krajów europejskich, które udzieliły jej wsparcia.

- Ateny muszą kontynuować reformy - stwierdził także Schäuble.

Bez porozumienia

Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i swymi partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Kredytodawcy domagają się jednak w zamian kontynuowania reform i cięć budżetowych, co Ateny odrzucają. 30 czerwca kończy się przedłużony plan pomocowy dla Aten.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jawotr
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane