• rozwiń

Niemcy w tarapatach. Największa gospodarka Europy traci rozpęd

Niemcy w tarapatach. Największa gospodarka Europy traci rozpęd
Foto: AlterVista/Wikipedia Foto: Berlin, Niemcy

Wartość produkcja przemysłowej w Niemczech nieoczekiwanie spadła w maju - głoszą najnowsze dane. Największa europejska gospodarka straciła w drugim kwartale, po zaskakująco silnym początku roku. Jak podaje niemieckie Ministerstwo Gospodarki, produkcja zmniejszyła się o 1,3 proc. w ciągu miesiąca.

Niemieckie zamówienia w przemyśle były mniejsze, niż oczekiwali pytani przez agencję Reuters analitycy.W maju spadł o 1,3 proc. i jest to największy miesięczny spadek od niemal 2 lat.

To zła wiadomość zwłaszcza w obliczu referendum w Wielkiej Brytanii dotyczącego przyszłości w Unii Europejskiej. Ekonomiści ostrzegają, że Brexit prawdopodobnie uderzy w niemiecki eksport i zmniejszy tempo wzrostu aż o pół punktu procentowego w przyszłym roku.

Jednocześnie wskaźnik, odzwierciedlający produkcję dóbr kapitałowych i przemysłowych za kwiecień, został zrewidowany w dół do 0,5 proc. Początkowo oceniano go na 0,8 proc.

Spadki po dobrym starcie

- Jedno jest jasne już dziś: to produkcja zaważy na wzroście w drugim kwartale - powiedział Alexander Krueger ekonomista w Bankhaus Lampe. Dodał, że na niesatysfakcjonujące wyniki niemieckiej gospodarki wpłynęło również spowolnienie na rynkach wschodzących.

- Mimo, że krajowa gospodarka kwitnie, eksport i produkcja przemysłowa słabną - podkreślił
Carsten Brzeski, ekonomista ING Banku.

Niemiecka gospodarka wzrosła o 0,7 proc. w pierwszym kwartale 2016 roku - było to najsilniejsze kwartalne tempo od dwóch lat. W drugim kwartale analitycy szacują, że wzrost zwolnił do około 0,3 procent. Natomiast prognozy dotyczące eksportu głoszą, że w 2017 roku sprzedaż niemieckich towarów klientom w Wielkiej Brytanii spadnie o 5 proc.

 

Zobacz, jak Brexit wpływa na rynek walutowy:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane