• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Niemcy chwalą Ukrainę za reformy, sypią euro. I liczą na pokojowe rozwiązanie konfliktu z Rosją

Niemcy chwalą Ukrainę za reformy, sypią euro. I liczą na pokojowe rozwiązanie konfliktu z Rosją
Foto: Ukraiński batalion Kijów-1 Foto: ukraina

Ukraina potrzebuje międzynarodowego wsparcia w reformowaniu państwa – oświadczył w piątek w Kijowie minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier po spotkaniu z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem.

Szef ukraińskiego rządu przekazał po rozmowach, że Niemcy udzielą Ukrainie kredytu w wysokości 500 mln euro. Środki te mają być wykorzystane m.in. na modernizację energetyki i odbudowę zniszczonego działaniami wojennymi Donbasu.

- Wysoko oceniamy program reform, które realizujecie i macie zamiar zrealizować w przyszłości, i uważamy, że powinien on otrzymać szerokie wsparcie ze strony społeczności międzynarodowej – powiedział Steinmeier na wspólnej konferencji prasowej z Jaceniukiem.

Niemiecki minister relacjonował, że w piątek spotkał się z obserwatorami specjalnej misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie, którzy oceniają, że w ostatnim czasie sytuacja na wschodzie Ukrainy, gdzie trwa konflikt z prorosyjskimi separatystami, ulega zaostrzeniu.

Wojna się zaostrza

- Zastanowimy się, jak nie dopuścić do wzrostu napięcia – podkreślił. Zapowiedział, że w sobotę uda się do Dniepropietrowska, by „na miejscu przekonać się o rozwoju sytuacji”. Obwód dniepropietrowski graniczy z obwodem donieckim, w części którego w ubiegłym roku separatyści ogłosili powstanie tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. W części obwodu ługańskiego ogłoszono

powstanie separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej.

Wcześniej w piątek Steinmeier wystąpił jako gość specjalny VIII Forum Bezpieczeństwa w Kijowie. Oświadczył tam, że konflikt na wschodzie Ukrainy to wynik konfrontacji, na którą zdecydowała się Rosja.

Szef niemieckiej dyplomacji podkreślił w swym przemówieniu, że dalszy los sankcji wobec Rosji zależy od realizacji przez nią mińskich porozumień na rzecz rozwiązania konfliktu w Donbasie. Zaznaczył jednocześnie, że konflikt ten można rozwiązać wyłącznie drogą rozmów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
andrzej_buras
Za jakie reformy Niemcy tak chwalą Ukrainę ,przecież Unia narzeka że mimo wielkiego wsparcia fiansowego Ukraina nawet nie zaczyna wdrażania jakichkolwiek reform
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane