• rozwiń
  • WIG20 2235.27 -0.60%
  • WIG30 2533.76 -0.60%
  • WIG 58953.34 -0.32%
  • sWIG80 11588.84 -0.01%
  • mWIG40 3773.72 -0.17%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:07

Dostosuj

Wyścig szczurów i zbyt dużo obowiązków. "Potrzebujemy polityki antystresowej"

Jak sprawić, by praca sprawiała przyjemność? Odtwórz: Jak sprawić, by praca sprawiała przyjemność?
Jak sprawić, by praca sprawiała przyjemność?

Wyścig szczurów i przeciążenie obowiązkami - to główne powody, przez które Niemcy stresują się w pracy. Aż dwie trzecie naszych zachodnich sąsiadów zmaga się z tym problemem.

63 proc. czynnych zawodowo Niemców deklaruje, że poziom stresu, który odczuwają w miejscu pracy jest wysoki bądź bardzo wysoki.

W badaniu przeprowadzonym przez instytut YouGov na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Swiss Life większość respondentów zadeklarowała, że za niekomfortowe samopoczucie odpowiada presja czasowa, z którą jest związane wykonywanie zadań służbowych (46 proc.) i nieprzyjazna atmosfera tworzona przez kolegów (45 proc.).

Wyścig szczurów i zbyt dużo zadań to z kolei główne powody stresu wymienione przez mniej niż jedną trzecią badanych.

Pieniądze szczęścia nie dają

Wyniki sondażu potwierdzają też podejrzenie, że same pieniądze nie zapewniają szczęścia.

Badając pracowników w 16 niemieckich landach, YouGov odkryło, że nie istnieje korelacja między zadowoleniem z zarobków a niższym poziomem odczuwanego stresu.

Przeciwnie: w Szlezwiku-Holsztynie 61 proc. badanych uważa, że jest godnie wynagradzana i jednocześnie aż 69 proc. jest zestresowanych. W Bawarii sytuacja jest podobna. Tymczasem w mniej zamożnej Brandenburgii, gdzie z zarobków zadowolonych jest 54 proc. pracowników, również odsetek zestresowanych jest niższy - 56 proc.

Zaniepokojone związki zawodowe

Federacja Niemieckich Związków Zawodowych (DGB) jest zaniepokojona wynikami badań. - Potrzebujemy kompleksowej i skutecznej polityki antystresowej na poziomie narodowym i europejskim - zażądała Annelie Buntenbach należąca do władz DGB.

- Ustawodawcy nie mogą się wciąż bezczynnie przyglądać, jak miliony pracowników jest narażanych na ryzyko utraty zdrowia przez złe warunki pracy - dodała.

Według statystyk problemy natury psychologicznej stały się w Niemczech pierwszą przyczyną wcześniejszego wycofywania się z życia zawodowego: dotyczy to 49 proc. kobiet i 36,5 proc. mężczyzn.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane