• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Raport: Grecki dramat

Niemcy upominają się o miliardy. Merkel przeciwna dalszej redukcji zadłużenia Grecji

Foto: PAP/EPA Foto: Szefowa niemieckiego rządu przypomniała, że już wcześniej prywatne banki i fundusze "umorzyły Grecji miliardy"

- Nie widzę możliwości dalszej redukcji zadłużenia Grecji - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla dziennika "Hamburger Abendblatt". Szefowa niemieckiego rządu przypomniała, że już wcześniej prywatne banki i fundusze "umorzyły Grecji miliardy".

Angela Merkel podkreśliła, że Grecja otrzyma kolejną pomoc finansową, ale tylko pod warunkiem kontynuowania reform.

- Europa nadal będzie solidarna z Grecją i innymi krajami dotkniętymi kryzysem, jeśli kraje te podejmą działania reformatorskie i oszczędnościowe - zapewniła kanclerz Niemiec. - My, a więc Niemcy i inni europejscy partnerzy, czekamy teraz na to, jaki program zaproponuje nowy grecki rząd - stwierdziła Merkel.

Reformy za pomoc

W 2010 roku stojąca na progu bankructwa Grecja, w zamian za międzynarodową pomoc finansową, zobowiązała się do reform i drastycznych oszczędności. W piątek nowy rząd w Atenach zapowiedział, że Grecja nie będzie dalej współpracować z kontrolerami trojki.

Trojka to Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW - główni dostarczyciele pomocy kredytowej dla Grecji. Nowy minister finansów Grecji Janis Warufakis powiedział, że trojka to "nielegalne i antyeuropejskie gremium".

Lewicowe greckie ugrupowanie Syriza, które wcześniej w tym miesiącu wygrało przedterminowe wybory parlamentarne, deklaruje zamiar złagodzenia dotychczasowej polityki oszczędności budżetowych, wynegocjowania restrukturyzacji długu zagranicznego i wstrzymania prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych - co budzi niepokój inwestorów. Przywódca Syrizy, nowy premier Aleksis Cipras zapowiada renegocjację rygorystycznych warunków, na jakich Grecja otrzymała międzynarodową pomoc finansową.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Soosie
Z czego beda oddawac dlugi kiedy kasa jest pusta? Nie tak dawno Polsce darowano dlugi ktore narobil Gierek i jego rzad.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane