• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Niemcy też budują superlotnisko. Ale ze starym rozstawać się nie chcą

Niemcy też budują superlotnisko. Ale ze starym rozstawać się nie chcą
Foto: Shutterstock Foto: Lotnisko Tegel ma zostać zamknięte

Zwolennicy zachowania lotniska Tegel w Berlinie zebrali ponad 200 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie - poinformowała komisja wyborcza. Władze planują zamknięcie portu po tym, jak do użytku oddane zostanie powstające od lat superlotnisko BER.

Władze Berlina podjęły ponad 10 lat temu decyzję o zamknięciu znajdującego się zbyt blisko dzielnic mieszkalnych lotniska. Zgodnie z ustaleniami Tegel ma zostać zamknięty najpóźniej sześć miesięcy po uruchomieniu nowego portu lotniczego BER powstającego na południowym wschodzie Berlina. Jego wielokrotnie przekładane otwarcie ma nastąpić w 2018 roku.

Inicjatywa obywatelska "Berlin potrzebuje Tegel" zebrała 204 tys. ważnych podpisów - o 30 tys. więcej niż wymaga ustawa o referendach. Referendum ma się odbyć 24 września, wraz z wyborami do Bundestagu.

"Z powagą"

Wynik referendum nie jest wiążący dla rządu landu Berlin. Rządząca stolicą Niemiec koalicja SPD-Lewica-Zieloni podtrzymuje decyzję o zamknięciu Tegla, wskazując na hałas przeszkadzający mieszkańcom. Zaawansowane plany przewidują powstanie na terenie lotniska domów mieszkalnych oraz placówek naukowych i parku badawczego.

Władze Berlina oświadczyły, że sytuacja prawna lotniska nie zmieniła się, jednak rząd "potraktuje z powagą" wynik referendum.

Referendum będzie ważne, jeśli udział w nim weźmie co najmniej jedna czwarta uprawnionych do głosowania.

Tegel był w latach 70. najnowocześniejszym lotniskiem w Europie. Można do niego szybko dojechać z centrum miasta. W zeszłym roku przez ten port lotniczy przewinęło się ponad 21 mln pasażerów. Dla mieszkańców okolicznych dzielnic - Pankow, Reinickendorf i Wedding - lotnisko stanowi poważne obciążenie z powodu hałasu.

W Polsce też trwa dyskusja o lotniskach:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane