• rozwiń

Płaca minimalna. Niemcy już kontrolują polskie firmy transportowe?

Płaca minimalna. Niemcy już kontrolują polskie firmy transportowe?
Foto: Flickr (CC BY SA 2.0)/ Ward. Foto: Niemcy poprosili o dokumenty dwie polskie firmy

Niemieccy celnicy zaczęli kontrole polskich firm transportowych - donosi RMF FM. Funkcjonariusze sprawdzają, czy przestrzegane są nowe przepisy o płacy minimalnej. Zgodnie z nimi, zagraniczni kierowcy ciężarówek przejeżdżający przez Niemcy tranzytem mają otrzymywać minimalne wynagrodzenie w wys. 8,5 euro za godzinę.

Jak podaje RMF FM, pod lupą niemieckich celników miały znaleźć się na razie dwa polskie przedsiębiorstwa - z Mazowsza i Dolnego Śląska. Firmy zostały wezwane do przekazania dokumentacji, na podstawie której można stwierdzić, czy przedsiębiorcy przestrzegają nowych niemieckich przepisów. Chodzi m.in. o listy płac, kopie umów z pracownikami czy plany pracy kierowców.

Ograniczanie swobód

Komisja Europejska wszczęła 19 maja procedurę o naruszenie unijnego prawa przeciwko Niemcom w sprawie stosowania przepisów o płacy minimalnej. Zdaniem KE przepisy te ograniczają swobodę świadczenia usług i przepływ dóbr na rynku UE.

KE postanowiła wysłać do Berlina wstępne upomnienie, co jest pierwszym etapem procedury o naruszenie prawa UE. Niemcy mają dwa miesiące na udzielenie Komisji odpowiedzi. Procedura ta może w ostateczności skończyć się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, jeśli Niemcy nie usuną uchybienia.

W komunikacie KE zaznacza, że w pełni popiera wprowadzenie w Niemczech ustawowej płacy minimalnej. "Komisja uważa jednak, że zastosowanie ustawy o płacy minimalnej do wszystkich operacji transportowych na terenie Niemiec ogranicza w nieproporcjonalny sposób swobodę świadczenia usług i wolny przepływ dóbr" - poinformowała KE.

Interwencja Polski

W styczniu br., po interwencji Polski i kilku innych krajów, Komisja Europejska zwróciła się do Niemiec o wyjaśnienia w sprawie nowych przepisów o płacy minimalnej, z których wynika, że także zagraniczni kierowcy ciężarówek przejeżdżający przez Niemcy tranzytem mają otrzymywać minimalne wynagrodzenie w wys. 8,5 euro za godzinę.

Berlin zawiesił stosowanie swych przepisów do czasu wyjaśnienia sprawy z KE, utrzymuje jednak, że nowe regulacje są zgodne z unijnym prawem.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane