• rozwiń
  • WIG20 2158.82 +0.19%
  • WIG30 2444.65 +0.20%
  • WIG 56898.70 +0.21%
  • sWIG80 11473.50 +0.19%
  • mWIG40 3637.39 +0.45%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:50

Dostosuj

Niemcy chcą być "neutralne klimatycznie". Rząd przyjął projekty ustaw

Protest klimatyczny w Berlinie Odtwórz: Protest klimatyczny w Berlinie
Protest klimatyczny w Berlinie "Źródło: Reuters"

Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, zwiększenie dopłat do zakupu samochodów elektrycznych czy podniesienie cen biletów samolotowych - takie działania zakłada przyjęty przez niemiecki rząd tak zwany pakiet klimatyczny. Projekt zobowiązuje wszystkie ministerstwa do działań mających pomóc w ochronie środowiska.

Zgodnie z przyjętymi projektami ustaw do 2030 roku Niemcy mają emitować o 55 proc. mniej gazów cieplarnianych niż w roku 1990. Do 2050 roku RFN ma stać się "neutralna klimatycznie", czyli osiągnąć zerowe emisje netto.

Nowe regulacje ustalają ponadto konkretne cele, jakie rok do roku mają osiągać poszczególne ministerstwa w sferze ochrony klimatu.

Pierwszy kraj

Mówiąc w środę o pakiecie, minister ochrony środowiska Svenja Schulze zwróciła uwagę, że RFN jest pierwszym krajem na świecie, którego rząd zobowiązał się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do połowy obecnego stulecia.

Nowością jest też wprowadzenie odpowiedzialności całego gabinetu za ten cel. - Wcześniej była to sprawa ministerstwa ochrony środowiska - przypomniała szefowa resortu.Pod koniec września partie tworzące koalicję rządową w RFN (chadeckie CDU i CSU oraz socjaldemokratyczna SPD) uzgodniły, że do 2030 roku Niemcy wydadzą co najmniej 100 mld euro na ochronę klimatu i transformację energetyczną.

Strategia rządu ma skupić się na rozwoju pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych (słonecznej, wiatrowej lub z biomasy), których udział w miksie energetycznym musi wzrosnąć do 65 proc. w 2030 roku.

Podwyżki i dopłaty

Niemiecki rząd w ramach programu ochrony klimatu zwiększy również dopłaty przy zakupie samochodów elektrycznych oraz podniesie od 2023 roku opłaty drogowe dla ciężarówek. Na finansowe wsparcie mogą natomiast liczyć koleje Deutsche Bahn.

Oprócz promowania podróży transportem publicznym przewiduje się też podniesienie cen biletów samolotowych oraz kosztów emisji CO2. Wszystkie zyski z nowego systemu wyceny emisji CO2 mają być przeznaczone na ochronę klimatu lub wracać do obywateli w postaci ulg podatkowych.

W wywiadzie dla magazynu "Bunte", który ukaże się w czwartek, kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że zmiany klimatyczne są wyzwaniem dla ludzkości. "Potrzebujemy zrównoważonego stylu życia. Czas nagli" - alarmuje szefowa niemieckiego rządu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane